Rostliny, které ozdobí, prospívají zdraví a můžete je pojmout i jako dárek

Vánoce jsou za rohem a patrně již zpracováváte seznam dárků pro rodinu a přátelé. Přemýšleli jste nad tím, že někomu věnujete živý dárek v podobě květiny? Pokud ne, pak to zvažte. Protože se jedná o dárek, který potěší, poslouží hned několikrát a navíc je i hezký. Přinášíme vám seznam rostlin, které jsou nejvhodnějšími kandidáty na dárky.

Levandule

Levandule vypadá skvěle, krásně voní a má terapeutické vlastnosti, které jsou známy od dávných dob. Darování levandule může být prospěšné zvlášť u lidí, kteří potřebují odpočívat. Levandule má uklidňující účinky, tiší nervový systém a při vdechování působí sedativně. Mimo to je to i vynikající kulinářská bylinka, která se přidává do chleba, sušenek, moučníků, sirupů.

Bazalka posvátná

Je mimořádně výhodným dárkem pro všechny milovníky bylinek a vaření. Listy tohoto koření jsou aromatické, ale nejdůležitější je, že pomáhá proti stárnutí a předcházet riziku rakoviny. Je bohatým zdrojem vitamínu K a prospívá srdci, mozku, trávicímu traktu. Bazalka posvátná se v Indii pije místo kávy, tudíž výtečný dárek pro toho, kdo hodlá snížit příjem kofeinu.

Rozmarýn

Rozmarýn má řadu zdravotních přínosů, které zahrnují schopnost zvýšit paměť, mírnit bolest, posílit imunitní systém, detoxikovat tělo, stimulovat krevní oběh, snížit úzkost a chránit před bakteriálními infekcemi. Hodí se pro dochucení masa, do nádivek a italských pokrmů. Dobře však chutná i čaj.

Aloe Vera

Léčivé účinky aloe vera jsou známy již minimálně 6 tisíc let. Tuto rostlinku uvítají doma úplně všichni. Léčí drobná zranění, popáleniny, kožní problémy. Bylo zjištěno, že lžíce šťávy z aloe denně, po dobu dvou týdnů pomohla snížit hladinu cukru v krvi.

Chilli

Keřík s chilli papričkami je úžasnou dekorací, kterou řada kuchtíků využije také v kuchyni. Papričky jsou skvělým antioxidantem a pomáhají při léčbě bolestí a zvyšují imunitu. Mimo to obsahují vitamín C.

Jedlé kapradiny

Jedlé kapradiny jsou zdrojem vitamínů, minerálů a hodí se pro případu čajů i k dochucování pokrmů. Ozdobí každý parapet a ještě prospějí zdraví.

Obrázek: pixabay