Rustikální koupelna má své kouzlo v použitých materiálech a detailech

Rustikální neboli venkovský styl patří poslední dobou k velmi oblíbeným, a to i když se řeší koupelna. Je určitou protiváhou našeho uspěchaného života, svými materiály, především dřevem a kamenem, nás navrací zpátky do starých časů. Hitem současnosti se stávají rustikální koupelny, které nabízejí pohodlí a příjemnou atmosféru, po které po těžkém dni v práci toužíme.

V takto koncipovaných koupelnách se tak vždy budete cítit uvolněně a poskytnou vám zázemí pro relaxaci.

Základní pravidla pro rustikální koupelny

Jedním ze základních pravidel, které je třeba mít na paměti, je jednoduchost a nenápadnost. Rustikálním koupelnám by měly dominovat přímé linie, přírodní materiály a praktické předměty denní potřeby, například jednoduché zrcadlo. Pokud máte v koupelně okno, můžete ho ozdobit jednoduchými závěsy z bavlny či lnu, například s květinovým nebo kostkovaným vzorem.

Jak jsme již uvedli výše, pro rustikální styl jsou typické přírodní materiály, zejména dřevo a kámen, které mu dodávají jeho typické kouzlo a charakter. Kámen můžete použít nejen přírodní, ale v dnešní době existují i velmi realistické napodobeniny, které jsou velmi odolné a zároveň lehké. Kámen lze použít na obklad stěn i podlah. Zajímavým způsobem, jak koupelnu ozvláštnit, může být použití zdiva pouze v oblasti sprchy nebo vany a ve zbývajících částech použít dřevo. Případně lze například jednu stěnu obložit cihlami.

Dřevo je obecně základním materiálem všech rustikálních interiérů. Ze dřeva je často vyroben nejen veškerý nábytek, ale je použito i na obkladech stropů a stěn, podlaze či dalších dekoracích. Zde je vhodné poznamenat, že vzhledem k vlhkosti, která je s koupelnou spojena, se nedoporučuje dřevo použít jako jediný materiál. Lepší je jeho využít pouze sofistikovaně, například k dekoraci stropu nebo podlahy či jako materiálu pro skříně a police. Nejlepší je v koupelně dřevo promyšleně zakombinovat do dalších materiálů, tedy především kamene, zdiva a kovových prvků.

Důležitost barev a správných dekorací

Koupelně v rustikálním stylu by měly dominovat přírodní tóny barev, zejména světlé pastelové tóny bílé a béžové, v kombinaci s různými odstíny hnědé či šedé, kterou místnosti přirozeně dodají použité materiály, dřevo, kámen a kov.

 

Pro správnou atmosféru i funkci koupelny je důležité také osvětlení, k nejoblíbenějším patří lustry s matnými skleněnými stínidly a nejrůznější kovové závěsné lampy. Podlahu můžete ozvláštnit položením malého koberce s květinovými vzory. Květiny v keramické váze můžete umístit také na desku u umyvadla. Zrcadla vybírejte v jednoduchých tvarech, v dřevěném či kovovém rámu.

Fotografie: Irina Tsyganok

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]