Domácí prací prostředek šetří peníze i přírodu. Je možné ho připravit na bázi mýdla

Fotografie: Depositphotos

Domácí prací přípravek vám pomůže ušetřit za praní kupu peněz, a navíc bude šetrnější k životnímu prostředí.

Za několik posledních desítek let jsme si zvykli používat k praní prádla velmi agresivní chemikálie. Možná už přišel čas, abychom se zamysleli nad jejich dopadem na životní prostředí, a to zejména při vypouštění do odpadních vod. Řada z vás má dnes u svých domů zřízené čističky a do těch není radno příliš chemikálií vypouštět. Hubí tam účinné bakterie, které do čističky přidáváte a které nejsou právě nejlevnější. A také jde o veřejné čističky odpadních vod.

Proč a jak si vyrobit domácí prací prostředek

Domácí prací prostředky mají řadu výhod. Na prvním místě je mírnější dopad na přírodu. Dále se vyhnete alergiím na kupované prostředky na praní, jejich škodlivé a mnohdy i nepříjemné parfemaci. Navíc dokážete ušetřit za praní. A vyrobit si domácí přípravek na praní není nic těžkého. Poslouží k tomu poměrně levné ingredience, píše se na webu TasteOfHome. A vás jistě potěší vědomí, že jste šetrní k životnímu prostředí. Jak při praní, tak při spotřebě plastových obalů, do nichž se prací prostředky balí.

Domácí prací přípravek na bázi mýdla

Kastilské nebo marseillské mýdlo je produkt na přírodní olejové bázi (používá se především olej olivový, ale i konopný, mandlový či avokádový). Neobsahuje žádné syntetické ani toxické přísady. Dodává se v tekuté nebo tuhé formě a zakoupíte je v obchodech se zdravou výživou, produkty pro zdravý životní styl a také v supermarketech. Potřebovat budete:

Můžete ušetřit za praní
Fotografie: Pixabay
  • Kastilské mýdlo – jedna kostka, tj. zhruba 2 šálky.
  • Prací soda (uhličitan sodný); často se prodává v krystalech – její vlastností je pohlcování pachů a rozjasňování či bělení tkanin – 2 šálky.
  • Jedlá soda – 2 šálky; z jedlé sody lze vyrobit i tablety do myčky, jak jsme již na BydlímeÚtulně psali.
  • Kdo není alergický, může přidat borax – 2 čajové lžičky. Borax je možné koupit v drogerii nebo v lékárně. Jedná se o boritan či také tetraboritan sodný, který se mj. přidává do bělicích a dezinfekčních prostředků pro domácnost. Skvěle čistí skvrny a funguje jako změkčovadlo. Ovšem váš domácí prací prostředek se bez něj může docela klidně obejít. Vhodné by bylo vytvořit si jednu sklenici pracího přípravku s boraxem a druhou bez něj – na jemné prádlo. Upozornění: borax má vysoké pH, při ručním praní používejte rukavice, sdělují na webu TheSpruce.
  • Chcete-li svůj domácí přípravek na praní parfemovat, zkuste přidat 6 až 10 kapek esenciálního oleje: citron, pomeranč, levandule, aj.

Prádlo bleskurychle uschne i v zimě. Poradí si s ním i palačinková metoda nebo plovací nudle

Postup při výrobě

Vezměte si struhadlo s jemnými otvory a nastrouhejte na něm mýdlo rovnou do nějaké větší mísy. Čím drobnější částečky mýdla se vám podaří vytvořit, tím snadněji se bude mýdlo při praní rozpouštět. K mýdlu opatrně přisypte oba druhy sody a dobře promíchejte. Až se vám směs bude zdát rovnoměrná, přidejte borax a esenciální olej. Opět vařečkou dokonale promíchejte. Pokud se bude z mísy prášit, použijte roušku, abyste nedýchali rozvířené částečky.

Vytvořený prací přípravek nasypte do sklenice s víkem a uložte mimo dosah dětí. Víčko je důležité, neboť zabrání pohlcování vlhkosti a ve směsi se nebudou vytvářet hrudky. Při praní nasypte dávku přímo do bubnu. Vyzkoušet můžete i postup z přiloženého videa.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]