Prádlo bleskurychle uschne i v zimě. Poradí si s ním i palačinková metoda nebo plovací nudle

Fotografie: MTO / Public domain

Mrzne až praští, ale váš koš na špinavé prádlo už přetéká? V klidu vyperte a na vysušení mokrého oblečení vyzkoušejte tyto tipy.

Nejen zima, ale někdy i aprílové počasí či sychravé dny na podzim dokáží při domácích pracích potrápit. Problém vyvstává především ohledně špinavého prádla, kterého je paradoxně v takových dnech více než obvykle. Existuje ale pár skvělých způsobů, jak se s ním v klidu popasovat.

Na topení rovnou zapomeňte

Teplé topení přímo svádí k tomu, aby se na něj vyprané prádlo rozložilo. A přestože jednou za čas to tak úplně nevadí, pravidelné sušení tímto způsobem může zadělat na nejeden problém. Předně, z oblečení se vypařuje voda společně s aromatem aviváže nebo pracího prášku. Dalším bodem je potom samotná vlhkost. Ta totiž při vysoké kumulaci vede až k plísním třeba na zdech.

Jak tedy na to? Oblečení dávejte dále od topení, nejlépe do prostoru místnosti. Vzhledem k pravidelnému větrání, které je v zimě potřeba, se ale doba schnutí prodlužuje. Někdy i na celé dny. Aby vám prádlo nepřekáželo, dejte ho ven a zkuste sušení mrazem, jak ho doporučuje TreeHugger. Ve dnech, kdy se teploty pohybují kolem bodu mrazu, je vlhkost vzduchu nízká. Prádlo tedy sice nejprve zmrzne, ale voda se z něj následně odpaří a nechá ho suché a voňavé.

Ušetřit při praní prádla lze s jakýmkoliv modelem pračky. Těch na teplou vodu je ale na trhu nedostatek

Varianty sušení na doma

Jelikož zimy ale nejsou úplně to, co bývaly, na mrazivé dny byste mohli také dlouho čekat. Což ne vždycky jde. Spasí vás trik s ručníkem a vysokými otáčkami, které z pračky udělají sušičku, jak jsme informovali na BydlímeÚtulně. S citlivějším oblečením, které nelze takto „surově“ ždímat, pak pomůže plovací nudle nebo palačinková metoda.

Ručníky zarolované
Fotografie: Freepik

Trik s plovací nudlí spočívá v tom, že ji naříznete po celé délce a „nasadíte“ na drát sušáku na prádlo. Přes ni pak dáte oblečení, jak jste zvyklí. Rozdíl je v tom, že prádlo bude více rozložené a snadněji proschne. Palačinková metoda je potom vhodná především na věci, které „spolykají“ hodně vody, jako jsou třeba svetry. Deccoria doporučuje je položit na velmi savý ručník a následně zarolovat jako palačinku. Ručník z prádla vysaje přebytečnou vlhkost a doschnutí je už pak chvilková záležitost.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]