Šedá v interiéru je žádaná, nic se ovšem nemá přehánět. Výsledkem může být tmavá kopka

Šedá barva je už dlouhou dobu velmi oblíbená. Vídat tak můžete šedé sedací soupravy, křesla, šedé koberce či podlahové krytiny, šedé závěsy, povlečení či výmalba šedou. Vypadá útulně, příjemně, elegantně a velice dobře se kombinuje s dalšími barvami.

Barvy interiérového designu podléhají trendům a každý rok je v módě jiná. Ovšem jsou barvy, které jsou oblíbené neustále. Jsou to šedá, bílá a různé odstíny hnědé.

Různé styly bydlení

Šedou barvu můžeme poslední dobou vídat u různě laděných stylů interiérů. Od boho, přes skandinávský styl bydlení, moderní i retro či dokonce vintage a industrial. Šedá je prostě barvou, se kterou lze kouzlit a nikdy se neomrzí – leda, že by ji bylo až příliš. A právě tady může tkvět kámen úrazu. Šedá splní svůj účel jen tehdy, je-li použita střízlivě.

Kombinace barev a materiálů

Velice dobře se kombinuje jak s výraznými barvami: červená, žlutá, oranžová, tak tlumenějšími, jako je růžová. Patrně nejoblíbenější kombinací je šedá a bílá nebo šedá, bílá a černá. Mimo barev se snadno a dobře kombinuje s mnoha materiály. Výtečně vypadá s dřevěnými povrchy. Všeobecně ji svědčí vše přírodní – ratanové křesílka, vyplétané lustry, košíky, jutové koberce. Vhodné je začlenit do interiéru různé odstíny šedé. Od světlé až po dramaticky temnou.

Co se však nedoporučuje, je cpát šedou úplně všude. Šedé zdi, bytové textilie, nábytek. Když už, tak dvě stěny bílé a dvě šedé. Nikoliv celá místnost tmavá. Případně dvě stěny světlé šedé, dvě tmavší odstín apod. Šedou barvu se snažte vždy něčím oživit a rozveselit, aby interiér nepůsobil jako kopka, hodně udušeně. S prozářením vám pomohou buď světlé barvy nebo nějaké zářivější.

Šedá a doplňky

K šedé se velice dobře hodí i úpletové deky, kožešinové polštářky, běhouny z přírodních materiálů, ozdobné textilní tapiserie na stěny.

Kam ještě šedou nedávat?

Rozhodně ji nedávejte do dětského pokoje. A když už, tak pouze jako barvu doplňkovou. Totéž platí o koupelně. Zvlášť, nemáte-li v koupelně dostatek denního světla. S šedou buďte opatrní u maličkých místností s nedostatkem denního světla. V takových případech kombinujte se světlým nábytkem a dostatkem bílé barvy.

Úvodní Fotografie: Vanesa Pike