Šikovný muzikant si vlastnoručně postavil malý domek. Postaral se i o kuchyni a hudební studio

Fotografie: Depositphotos

Postavit vlastní minidomek se už rozhodla spousta lidí. Jak u nás, tak v zahraničí. A často staví své obydlí na podvozku nějakého přívěsu, stejně jako tento muž.

Lidé, kteří se uchýlili k nájemnímu bydlení, nevědí dne ani hodiny, kdy bude jejich nájemné zvýšeno, nebo ještě hůř ukončeno. A tak spousta z nich hledá řešení, jak bydlet „ve svém“. Někdy je totiž lepší mít svoje vlastní bytové prostory s malou výměrou než velký nájemní byt. Příkladem toho je Američan Nick Soave z Michiganu. Přestože obýval poměrně malý nájemní byt, nájem byl stále vyšší a vyšší, zmiňuje Newsweek. To ho od tohoto způsobu bydlení naprosto odradilo a rozhodl se postavit vlastní minidomek.

Tiny house a jeho stavební přípravy

Šestatřicetiletý Nick Soave je povoláním inspektor staveb, a tak mu tento obor není neznámý a ke stavebnímu řemeslu má blízko. Sám si svůj nový domov nejen navrhl, ale z větší části i postavil. Předtím se však chtěl zdokonalit, a tak studoval o podobných stavbách vše, co našel na internetu. Ponořil se jak do odborných stavebních stránek, tak i do videí, kde se seznámil s nejrůznějšími návody na výstavbu minidomku. Dělal si z nich poznámky, až nakonec získal celou technologii výstavby.

Zásadním Nickovým rozhodnutím bylo to, že nechtěl řešit zdlouhavé stavební povolení. Proto zvolil typ domku postaveného na podvozku kamionového přívěsu. Dům nebude příliš velký, a proto bylo nutné řešit interiér tak, aby měl majitel k dispozici vše, co potřebuje ke každodennímu životu. A také nesmí nový domov uvnitř působit stísněně. Když bude byt správně navržen, v žádném případě nebude vypadat malý.

Nejvyšší priorita – kuchyň a hudební studio

Nick vycházel z toho, co je pro něj v životě nejdůležitější. Sám sobě odpověděl, že je to jídlo, a protože byl nadšený bubeník, tak hned druhým bodem byla hudba a bicí souprava. Proto základem domku měla být kuchyň a hudební studio. A tak zasedl ke stolu a přemýšlel, počítal, kreslil a rozvrhoval. Pak teprve se pustil do díla za vydatného pracovního přispění svého otce. A nejen, že společně tvořili – Nick se vyjádřil, že to byl od doby, co skončil střední školu a opustil dům rodičů, nejdelší čas, co spolu strávili.

Mladý Radek z Karlových Varů si sám postavil plnohodnotný domek. Sen si začal plnit v 16 letech

Nový domov bez předraženého nájemného je na světě

Při výstavbě domku používal stavitel velmi kvalitní materiál (asi 50 %) a tam, kde to bylo možné a pro stavbu únosné, využíval recyklovaný materiál (40 %), aby se stavba zbytečně neprodražovala. Zbývajících 10 % materiálu bylo z běžných hobbymarketů, uvádějí na webu Mirror. Výstavba minidomku na kolech trvala asi půl roku. Jeho skutečná výměra je 17 m2 a celkové náklady činily asi 23 tisíc dolarů, což je dnes něco kolem 530 tisíc korun. A sofistikovaně navržený designový interiér vypadá mnohem větší, než ve skutečnosti je.

Svůj domek umístil Nick Soave na pronajatý pozemek, kde oproti dřívějšímu pronájmu bytu platí jen 250 dolarů měsíčně (5 700 Kč), a to včetně vody a elektřiny. Svůj Tiny House na kolech si svépomocí postavil i mladý youtuber, o čemž jsme na BydlímeÚtulně již psali.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*