Klamavá reklama prodeje ovocných stromů: Agrární komora ČR varuje před nákupem sloupovitých odrůd

Fotografie: Depositphotos

Jediné ovocné stromy, které mají i pravé sloupovité odrůdy, jsou jabloně. Na trhu jsou však i jiné ovocné stromy nabízené jako „sloupovité“. Zjistěte, co to pro pěstitele znamená.

Možná už jste si také pořídili některou sloupovitou odrůdu ovocného stromu, nebo se k tomu chystáte. Pokud máte malý pozemek, ale rádi byste se těšili z vlastního ovoce, pak se zdá výhodné investovat do těchto odrůd, které nezaberou mnoho místa a dají se pěstovat dokonce i v nádobách. Má to však podle Agrární komory ČR svá ale a je dobré vědět, jak to se stále oblíbenější variantou vlastně je.

Jedná se o zakrslé odrůdy

Jedině jabloně mají sloupovitý růst zakotvený ve své genetické výbavě. A sloupovitých odrůd jabloní existuje opravdu několik druhů. S ostatními ovocnými stromky je to však trošku jinak. Ve skutečnosti se nejedná o to, že by tyto stromy rostly sloupovitě, ale jejich nižší a rovný vzrůst je dán především tím, že se jedná o menší nebo zakrslé odrůdy, které se roubují na menší podnož.

Z toho však vyplývají i úskalí pro následnou péči o takové stromky. V inzerátech se můžete dočíst o bohatě plodících sloupovitých odrůdách, které jsou odolné vůči mrazu. Aby se však těmto menším ovocným stromům opravdu dařilo, vyžadují nakonec od pěstitele větší péči než klasické odrůdy. Jejich sloupovitý tvar není dán geneticky, proto ho budete muset udržovat pravidelným a častým řezem.

Řez má také vliv na samotné plození stromu, a nezkušený pěstitel se tak může při nesprávném střihu zbytečně ochuzovat o úrodu. Bez znalosti růstu a tvarování ovocných dřevin se můžete během pár sezón ocitnout v pasti. Možná udržíte sloupovitý tvar, ale stromek nemusí plodit. Pokud již máte tyto odrůdy vysazené a nevíte, jak na jejich řez, určitě se poraďte se zkušeným ovocnářem.

Častá zálivka i hnojení

Další problematickou věcí je kořenový systém těchto malých stromků, který je mnohem slabší než u těch běžných. Vyžaduje si tak mnohem častější zálivku i pravidelné dodávání živin. A to obzvláště, pokud je pěstován v nádobě, a ne v zemi. Opatrní byste měli být i s informacemi o jejich mrazuvzdornosti, ani to často nebývá pravdivé.

Na fotografiích vypadají tyto stromky velmi pěkně a představa, že budete mít na malém pozemku několik druhů ovoce, je velmi lákavá. Přestože tyto stromky při správné péči budou nést ovoce, měli byste se dobře informovat, jakým způsobem se o konkrétní strom starat. Rozhodně to nejsou bezúdržbové stromky, jak se uvádí v některých reklamách.

jablka strom
Fotografie: Freepik

Volba je tedy na vás. Počáteční investice je mnohem vyšší, než byste dali za klasický stromek, ale můžete pro začátek vyzkoušet jednu odrůdu a sami uvidíte, jestli se bude stromku dobře dařit. V případě skutečných sloupovitých jabloní je naopak řez jednodušší, a tento strom je tak na údržbu méně náročný. A tak můžete mít více odrůd jablek na menší ploše. Nevýhodou však je jejich vyšší cena a sklon k nepravidelnému plození.

Zdroj: Agrární komora České republiky

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]