Jak snadno zařídit domácí posilovnu i v malém bytě

Nemáte čas chodit do posilovny, ale rádi byste si občas zacvičili a dali zabrat svým svalům? Nemusíte kvůli tomu pořizovat desítky činek, stojany na činky a posilovací lavice. Zvládnete to s mnohem levnějším a skladnějším sportovním vybavením.

Co se cviků týče, existují CD, která dostanete mnohdy koupit přímo k dané cvičební pomůcce, případně se dají koupit zvlášť anebo najdete rady na internetu. Když na to přijde, cvičit se dá i na gauči, ale to by bylo jiné téma. Dnes se zaměříme na vybavení domácí posilovny.

Mít domácí posilovnu je snem mnoha lidí. Jenže také mnoho lidí nad tím hned mávne rukou a řekne si, že nemá finance na drahé posilovací věže a už vůbec nemá pro takové sportovní vybavení místo. Potěšíme vás. Bohatě vám stačí vymezit koutek třeba v obýváku.

TRX

TRX je závěsný systém na posilování (cvičení) celého těla. TRX je v podstatě zkratka pro: Total Body Resistance Exercise. Původně tato pomůcka sloužila potřebám americké armády. Dnes je poměrně častou pomůckou fitness center i domácností. Vhodný je pro muže i ženy různé váhy, věku, výšky – zkrátka pro každého. Cvičíte pomocí vlastní váhy. TRX se dá uchytit pomocí dveřního závěsu, ale i na skobu do zdi anebo do stropu. Je potřeba hledat, protože existují dražší i levnější varianty. Originální TRX je samozřejmě dražší záležitostí, proto chcete-li něco ušetřit, kupte si ten neoriginální, ale čtěte recenze.

Fit balon a balanční podložka

Fit balon původně pro rehabilitační účely slouží k posílení a procvičení celého těla. Existuje mraky cviků, které lze s ním provádět. Stejně tak i balanční podložky, díky kterým dokonale zpevníte střed těla – core cviky. Mnoho místa vám tyto pomůcky nezaberou. Pokud máte skutečně malý byteček, můžete balón po cvičení vždy vyfouknout.

Podložky na podlahu

Podložky jsou důležité, ač se to nezdá. Jsou měkké, nahradí žíněnku a hlavně tlumí nárazy, když budete chtít poskakovat. Pro posílení těla jsou výtečné dynamické a výbušné cviky, jako je třeba dřep s výskokem. Ale pokud to u vás doma nejde, nevadí. Stačí i obyčejné dřepy.

Pružiny na cvičení

Místo činek si kupte gumové pásy a expandéry. Jsou různě barevně rozlišené a nahradí určitou váhu činek. Některé pružiny jsou kulaté, mají na konci očko a karabinku, k níž se dá přichytit rukojeť. Jiné jsou ploché a spojené, ploché a různých délek. Záleží jen na vás, kterému typu dáte přednost. Osobně mám kulaté s pružinami na procvičování horní části těla (biceps, triceps, ramena, záda, prsa) a ploché na spodní část těla (nohy, zadek).

Posilovací kolečko

Na první dojem obyčejné kolečko s dvěma úchopy po stranách. Je ideální pomocník pro posílení břicha, rukou, ramenou, pasu, zad. I v tomto případě uvítáte podložky, aby vás netlačily kolena. S kolečkem se roluje vkleče.

  • TRX (cvičení s vlastní váhou)
  • Fit balon + balanční podložka
  • Podložka na podlahu
  • Gumové expandéry (nahradí činky i posilovací stroje)
  • Rolovací kolečko

K dalším domácím a skvělým pomůckám patří i závaží na kotníky a zápěstí, švihadlo bez provazu (abyste si doma nic nerozbili) pouze simulujete švihání. Máte-li místo na skladování, lze pořídit i skládací běžecký pás či jiné skládací stroje na kardio. To už ovšem vyžaduje sáhnout hlouběji do kapsy – pořídit se dají od cca 4 tisíc. Běh a chůzi můžete simulovat i na místě anebo se raději běžte projít či zaběhat ven.

Obrázky: ebay.co.uk