I odpadkový koš může vonět. Nepříjemný zápach spolehlivě eliminuje citronová tráva

Fotografie: BydlímeÚtulně

V dřívějších dobách bylo kolikrát nutné vynášet koš denně. Neexistovaly různé záklopky nebo sáčky, takže se zápach šířil, jen co se víko koše jakkoli zvedlo.

Pokud u vás ale koš zapáchá, nemusíte plýtvat časem ani energií na to, abyste ho vynesli každý den. Fígl je v tom postarat se o jeho zápach, a tím i o příjemnost celé kuchyně. Podle blogu Apartment Therapy existuje hned několik triků na to, aby koš voněl vždy příjemně. Kromě následujícího postupu lze použít i poprašek ze sody, trochu kočičího steliva nebo další prostředky. Trik s bavlnou a olejem se ovšem ukazuje jako nejpoužitelnější.

Bavlna a trocha oleje

Asi nejlepším se ukázal být postup s kouskem bavlny a esenciálního oleje. Nejenže je velmi snadný na provedení, ale také odvedl dost možná nejlepší práci. Potřebujete k tomu dva chomáčky bavlny a několik kapek oleje dle vašeho výběru. Látku jednoduše namočte do oleje a pak ji hoďte dovnitř. Kromě jasného „přetlučení“ zápachu zevnitř koše bude příjemně vonět i oblast kolem něj. Dost možná se tak zbavíte dalších zápachů z okolí.

Výhodou je, že si můžete oleje průběžně měnit a nacházet další kombinace. Některé jsou vhodnější na různou směs odpadků, takže se bude hodit vícero verzí. A jsou i oleje, jež nepřináší jen vůni, ale i další pozitivní vlivy. Například citronová tráva je výborná proti bakteriím a celkové rovnováze vůní. Silnější přísady jako tea tree olej nebo máta zase spolehlivě odpudí mravence či hlodavce. To se hodí zvláště u venkovních košů.

Jak často toto provádět?

Frekvence opravdu záleží čistě na vás a také na konkrétních podmínkách. Kuličky můžete dát dovnitř v momentě, kdy obsah začne páchnout. Stejně tak se hodí dát je naprázdno, tedy kdykoli měníte sáček do koše. Celkově bude ale metoda fungovat lépe tehdy, když budou vonné kousky na dně koše, tedy pod vším ostatním. Kromě toho se vyplatí měnit je aspoň jednou týdně. Tenhle trik je opravdu praktický, protože funguje jako automatika.

koš a veverka
Fotografie: Pixabay

Jakmile se ho jednou naučíte a najedete na něj, už to budete dělat prakticky bezmyšlenkovitě. Samozřejmě existují různá zařízení, jak koš skutečně uzavřít, a to včetně pachů. Takto vychytané koše jsou ale kolikrát poměrně drahé a komplikují samotné použití. S tímto postupem tak nemusíte měnit svou rutinu, jen do ní přidáte lehký prvek navíc.

Zdroj: Viralife

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]