Každý zahrádkář dobře ví, že jaro je tím nejdůležitějším ročním obdobím pro práci na zahradě. Zemina musí být perfektně připravená pro výsadbu nových plodin.
Trávíte hodně času na zahradě a vaším koníčkem je péče o rostliny i plodiny? Pak určitě víte, že i zemina potřebuje hodně péče na začátku sezony. Víte, jak o zem správně pečovat? Podívejte se na základní pravidla pro skvělou úrodu.
Pro krásné květiny i dobrou úrodu
Dobrý stav půdy na zahradě je důležitý pro celkový stav. Proto dbejte o zeminu na zahradě zejména v jarních měsících, ještě předtím, než se pustíte do samotné výsadby. Odměnou vám budou krásně kvetoucí květiny i úroda výborné zeleniny, ovoce nebo třeba bylinek.
Pozornost věnujte následujícím důležitým bodům. Je třeba pečovat o:
- strukturu půdy
- složení půdy
- doplnění o novou půdu
- dezinfekce zeminy
Nejdůležitější fází před sezonou je kopání země
Zrytí zeminy je tou nejhlavnější a první fází, kterou každý zahrádkář před výsadbou musí neodkladně udělat. Díky kopání země nasákne důležité minerály získané z dešťové vody a její kvalita bude o to lepší. Díky absorbování dešťové vody dostane zemina mnoho kyslíku a dokáže se tak zbavit i přebytečných škůdců. Pokud důkladně zem zryjete, dostanou se z hloubky země na povrch i ti škůdci, kterým teplotní extrém smrtelně škodí.
Kopání a rytí zeminy se provádí ve dvou fázích. Ta první se provádí ještě na podzim, po samotné sklizni a před úplným ukončením sezony. Rýč se má ponořit alespoň 50 cm hluboko a vzniklé hroudy se nerozbíjí na menší. Je to z toho důvodu, že velké hroudy země lépe promrznou a zmizí tak zárodky možných škůdců i plevelu.
Druhá fáze se uskuteční hned zkraje jara, na začátku sezony. Hned po roztání sněhu je půda nasáklá vodou a bude dobře poddajná. V této druhé fázi není třeba hlubokého rytí. Použijte jen jemný krumpáč, pomocí kterého zem dobře nakypříte a rozbijete dříve zmrzlé hroudy. Do urovnané půdy se vám posléze bude lépe sázet.
Zlepšete strukturu zeminy pro lepší úrodu
Někdy je po zimě na půdě vidět, že není dostatečně kvalitní. Pro zlepšení kvality a struktury země se používá mnoho metod. Pokud je půda příliš kyselá, je třeba zeminu alkalizovat na požadovaný stupeň pH. Zahrádkáři v takovém případě často používají rozdrcenou křídu nebo jiné podobné látky z domácího prostředí.
Jestliže je vaše zahrada pokrytá velkou vrstvou jílu, je třeba na to myslet i při péči o půdu. Strukturu půdy musíte celkově více provzdušnit. V takovém případě pomáhá přidání písku, rašeliny nebo hnoje do půdy. Pokud je v půdě příliš mnoho vlhkosti, pak neváhejte s přidáním pilin nebo písku, ty do sebe přebytečnou vlhkost přirozeně nasají a při výsadbě i samotným růstu rostlině neuškodí.
Doplňte zeminu o novou a čerstvou
Pro dobrou úrodu i celkovou kvalitu zeminy je důležité doplnit i trochu té nové. Pokud chcete půdu obohatit o nové a čerstvé složky ještě na podzim při rytí zahrady, pak můžete použít klasický hnůj, hnojivo určené pro zahradu nebo kus vašeho zahradního kompostu. Obohatíte tak celou zem o nové, živé složky a vaše úroda bude s další sezonou o to lepší.
Při hnojení půdy nezapomínejte na všechny vrstvy. Nestačí jen ledabyle rozmělnit hnojivo na povrchu zeminy. Je třeba ji dostat i do střední části a dokonce i do té nejhlubší vrstvy, přibližně do 50 cm hloubky.
Poslední důležitou fází, kterou by žádný zahrádkář neměl přeskočit, je dezinfekce půdy. Součástí jarní přípravy na výsadbu by se zemina měla dezinfikovat hlavně kvůli možným škůdcům nebo parazitům, kteří se mohou v půdě rozmnožovat. Proto dbejte i na důkladnou dezinfekci. Používají se jednoduché tinktury z jehličí, cibule nebo tabáku. Díky splnění všech bodů bude vaše zahrada skvěle připravená na novou úrodu i celou sezonu.