Správné větrání v zimě díky kterému předejdete tvorbě plísní

I když řada lidí miluje teplo a neradi ho pouští ven, je nutné během zimy domácnost vyvětrat. Dnes patří k nejefektivnějším způsobům řízené výměny vzduchu tzv. rekuperace = zpětné získávání tepla. Díky rekuperaci jsou ztráty tepla v domácnosti jen minimální, přitom stále koluje čerstvý vzduch. Ovšem mnoho domů a bytů tento systém nemá, tak přichází na řadu staré dobré větrání.

Zkrátka otevřít okno, pustit čerstvý vzduch – vyluftovat a okno opět zavřít. Abychom nepřicházeli o většinu tepla, je důležité větrat efektivně. To znamená:

  • Rychle a intenzívně

  • Spojit větrání třeba s úklidem

  • Větrat pravidelně

  • Udržovat doma stálou teplotu

Proč je důležité větrat?

Jakmile ráno vstaneme, měli bychom jako první otevřít okna v celém bytě/domě. Díky tomu se vymění vydýchaný a ztěžklý vzduch a nám se bude lépe vstávat, budeme mít více elánu a energie. Pokud doma nevětráte a držíte si hezky teplíčko, děláte nesmírnou radost plísním a riskujete onemocnění. Ranní větrání nemusí být delší, než 5 minut. Vhodné je větrat také po příchodu ze zaměstnání a následně před spaním.

Délka ideálního větrání

Délka větrání se liší byt od bytu a dům od domu. Záleží, jak velký byt/dům máte, kolik pěstujete květin, kolik osob se v domácnosti nachází, zda bydlíte ve staré zástavbě či novostavbě. Někomu bude stačit 5 minut 3x denně. Jiný bude potřebovat 10 minut a třeba 4x denně.

Jak větrat správně

Zapomeňte na větračku nebo škvírku. Výměna vzduchu by probíhala dlouhou dobu a tím pádem by byl únik tepla mnohem větší. Některá okna mohou navíc v místě pootevření namrzat. Vyplatí se tedy větrat naplno a krátce. Jste-li zimomřiví, oblékněte si mikinu či svetr a pět minut to vydržte s okny dokořán.

STOP plísním

Ačkoli to zní neuvěřitelně, dýcháním každý z nás vypustí do ovzduší až 3 litry vody za den. Nezřídka se pak stává, že dochází k rosení oken. Tuto rosu je nutné utřít, pořádně vyvětrat a lehce zvýšit teplotu. Vlhké prostředí je ideální pro tvorbu plísní. Pravidelným větráním zamezíte zvyšování vlhkosti a růstu houby.