Trápí vaši zahradu aprílové počasí? Ochraňte rostliny správně před jarními mrazy

Zdroj fotografie: Freepik

Jarní počasí bývá v některých letech velmi ošidné a může střídat velmi vysoké i velmi nízké teploty, které pak mají neblahý dopad na okrasné, ale i plodící rostliny a dřeviny. Zjistěte, jak zamrznutí květin a keřů zabránit.

Zahrady i balkony na jaro ožívají rozličnými okrasnými rostlinkami, které jsou určeny především k tomu, aby zvelebily prostor užívaná k relaxaci barvami a vůní. Řada těchto rostlin vykvétá v dubnu nebo květnu, případně raší ze země a z cibulky, aby naplno rozvinula své květy až v letních měsících. V tomto období je však mohou velmi výrazně potrápit změny počasí, zejména pokud se v krátkých intervalech střídají teplé a mrazivé dny, zejména pokud jsou právě ve fázi růstu a vyžadují teplé počasí nebo nejsou vůči mrazu dostatečně odolné. Rostliny lze však proti těmto vlivům účinně chránit – zde jsou nejčastější způsoby.

Zdroj fotografie: Freepik

Jak připravit okrasné květiny a keře na mráz

Příprava zahrady či balkónu na zimní období vyžaduje řadu úkonů, na které je však dostatek času. Jakmile na jaře vykoukne sluníčko, začíná se příroda probouzet a okrasné rostlinky ženou do květů.

V tomto období je však nutné mnohem více než v zimě adekvátně reagovat na případné výkyvy teplot směřující k nule. Zejména kvetoucím rostlinám může mráz poškodit buněčnou strukturu, jelikož v nich probíhá zvýšená vegetační aktivita. Proto je nutné rostlinky před mrazem chránit.

Péče o okrasné rostliny na zahradě

Květiny a keře na zahradě nelze jednoduše přenést do tepla interiéru, proto je nutné přistupovat k jejich ochraně před jarními mrazíky obezřetně. Obvykle se aplikují následující postupy:

  • vhodné ošetření půdy před sázením
  • zakrývání květina keřů
  • kropení vodou
Zdroj fotografie: Freepik

Ochranu rostlinkám proti mrazu lze zajistit ještě před vysazením správnou úpravou půdy – ideální je podzimní prohnojení hnojivem bohatým na draslík. Po vysázení pak rostliny nehnojte hnojivem obsahujícím dusík, které zvyšuje jejich obsah vody. Kořeny rostlin lze také ochránit mulčováním a v případě delších mrazů jednoduše rostliny přikryjte slámou nebo agrotextilií. Pokud teploty během jarních měsíců začnou prudce klesat k nule, nezakrývejte rostliny a keře ihned, přikrytí by mělo být provedeno až po několika mrazivých dnech. Nechcete-li rostliny přikrývat, můžete je při úderu mrazíků polít vodou – ta na jejich listech a květech vytvoří ledovou vrstvu, která je přirozeným izolantem.

Ochrana před mrazem u rostlin na balkóně

Okrasné rostliny na balkóně či terase v květináčích se ošetřují o něco jednodušeji. Klesají-li teploty na jaře pravidelně k nule, můžete rostliny na noc nechat v interiéru a ráno zase vystavit sluníčku. Nemáte-li doma dostatek místa nebo jsou květináče příliš těžké, můžete je na balkóně jednoduše přikrýt – ideální je kryt z polystyrénu nebo přírodní či agrotextilie, případně použít kryt, který se ke květináči přímo vyrábí.

Zdroj: GardeningKnowHow

Do redakce Bydlimeutulne.cz jsem se přidala během svých studií a práce redaktorky mě tak nadchla, že jsem se rozhodla zůst... [Více o autorovi]