Žena si za 28 Kč koupila dům v otřesném stavu. Za 12 měsíců jej svépomocí opravila k nepoznání

Fotografie: Jolanta Dyr / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Coby studentka se rozhodla využít projektu pro obnovu zanedbané části britského Liverpoolu. Získala tak byt za 28 Kč, ale to nejtěžší ji teprve čekalo.

V roce 2015 byl v Liverpoolu spuštěn zajímavý projekt. Za určitých podmínek bylo možné získat dům za pouhých 28 Kč. Mělo to ovšem háček, prodávané domy se nacházely ve zchátralé čtvrti a koupě nového majitele zavazovala do 12 měsíců dům zrekonstruovat. I přes své omezené úspory se studentka Maxine rozhodla do této nabídky jít.

Životní zkušenosti i uspořené peníze

Ve svých 28 letech se v roce 2020 stala Maxine majitelkou domu ve čtvrti Webster Triangle. Měla tak rok na to, aby zdevastovaný dům, ve kterém více jak 15 let nikdo nebydlel, kompletně zrekonstruovala a mohla si ho nechat. Jednalo se totiž o závaznou podmínku nízké kupní ceny. Rada města přitom odhadovala částku nutnou k renovaci na 1,4 milionu korun.

Takový rozpočet se pohyboval nad jejími možnostmi. Ta se ale nenechala, podobně jako tato žena, o níž jsme psali na BydlímeÚtulně, odradit. Brzy však zjistila, že její představy, a to nejen ty finanční, se s mnoha řemeslníky rozchází. Do rekonstrukce se tedy bez zkušeností vrhla po hlavě sama. Jako znamení jí v danou dobu přišlo oznámení, že lhůta pro rekonstrukci se kvůli pandemii COVID-19 prodlužuje o další rok.

Netradičně rozvržený interiér

Maxinin dům má jedno patro a celkem disponuje obytnou plochou cca 75 m2. Po více jak roce usilovné práce, kterou dokumentovala na svém Instagramu, se Maxine podařilo do prostoru vlít nový život. V mnohém jí přitom pomohla komunita jejích sledujících. V květnu 2022 tak mohla zúčtovat svou snahu a zjistila, že do domu investovala 1,7 milionu korun.

Od ruiny k luxusu: Oprava zchátralého domova ho stála spousty úsilí. Dnes dům pronajímá

Jak ukazuje pro CNBC, Maxine má nečekaně v přízemí domu dva pokoje a koupelnu. Společné prostory, tj. kuchyni a prostorný obývací pokoj, totiž přestěhovala do prvního patra. A přestože jí tento krok mnozí rozmlouvali, je toto prohození dispozic perfektní. V patře má i díky světlíkům možnost do prostoru vstupovat mnoho přirozeného světla, čímž vyřešila nevýhodu řadového bydlení, jak ji nastiňuje ChytreBydleni.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]