Chátrající domy odkoupil za necelých 80 000 Kč. Jejich obdivuhodnou rekonstrukci přijal jako osobní výzvu

Fotografie: Richard Webb / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Dva zdevastované domy, které více než deset let nikdo neobýval, odkoupil jistý mladý muž. Ten si pak vyhrnul rukávy a sám se pustil do renovace.

Jak se vlastně vytváří takové rodinné jmění? Zajišťuje rodina? Na tyto otázky svými činy odpovídá Vincent – mladý muž z Detroitu. Ten prozatím ještě žádnou vlastní rodinu nemá, nicméně už teď pro své budoucí potomky buduje „menší impérium“ formou nemovitostí.

Rozšiřování rodinného dědictví

Vincent Orr – rodák z Detroitu, který v současné době vlastní dva sousedící jednopatrové domy a dále ještě nezastavěný pozemek. Nemovitý majetek se mu podařilo nashromáždit za necelých 80 000 Kč. Klíčem k takové koupi byla veřejná aukce místní banky, která opuštěné nemovitosti ve svém vlastnictví postoupila do prodeje. Koupi pak podmínila tím, že domy musí být uvedeny do obyvatelného stavu.

Vincent nejdříve získal v aukci jeden dům, který zrekonstruoval pro svou matku. Až následně se rozhodl přikoupit druhý. Ve výsledku poté přidal ještě pozemek, na kterém rovněž původně stávala nemovitost, ale ta byla stržena. Jak uvádí pro BusinessInsider, získaný majetek považuje za jakousi satisfakci pro svou rodinu, která dříve nemohla vlastnit nic kvůli zákonům o otroctví.

Stavitel samouk

Rekonstrukce prvního objektu si vyžádala devět měsíců Vincentova času a více než 900 000 Kč z jeho peněženky. Do práce se pustil se stejnou vervou jako muž, o kterém jsme psali na BydlímeÚtulně dříve. Opravil zdi, udělal nové vedení elektřiny i vody, nainstaloval okna i dveře. Pouze na vyspravení střechy a zavedení ústředního vytápění si musel sehnat odborníky. Vincentova matka se tak stěhovala do plně vybavené domácnosti, včetně kuchyně s mramorovou deskou, jež je podle webu KuchyňskáStudia velmi odolná.

Málokdo zvenčí pozná, že šlo o banku. Dnes je z ní krásné bydlení, jehož interiér však historii neskrývá

„Je úctyhodné, že se mu do stejného procesu chtělo znovu,“ řekl k věci uznale kolega Michal B. Nicméně Vincentovo tempo se s druhým domem trochu zpomalilo. Jakmile banka dům schválila jako obyvatelný, Vincent ho pronajal členovi rodiny. Další opravy tak může dělat beze spěchu a podle dostupných financí. Vždyť už nyní ho druhý dům vyšel na více než 1,3 milionu Kč.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]