Staré ručníky mohou být opět měkké a hebké. Stačí postupovat podle metod, které používají zkušené hospodyně

Fotografie: Freepik

Nové ručníky jsou tak hebké a měkké! Časem ale hebkost ztrácejí častým praním a také neodborným sušením nebo dokonce žehlím. Zjistěte, jak ručníkům znovu dodat jejich měkkost.

Po koupeli nebo sprše se každý rád zabalí do hebkého ručníku. Nové látky mají příjemné vlastnosti, které nás lákají zabalit se do nich znovu a znovu. Je ale pravda, že časem vyblednou barvy, štětiny zdrsní a mohou poškrábat pokožku.

Fotografie: Freepik

Tvrdé ručníky rychleji absorbují zápach, a naopak nepojmou mnoho vody

Existuje několik způsobů, jak udržet jejich nadýchanost a měkkost delší dobu. Jak je vyprat, usušit a žehlit, aby jejich vlastnosti zůstaly po celou dobu používání? Aby ručníky správně plnily svou funkci, měly by se často prát. Jednou v týdnu v zimních období, ještě častěji v létě.

Nejdříve byste je měli roztřídit, protože ručníky by se neměly prát s dalším oblečením. Množství prášku nebo gelu volně tak, aby ho bylo spíše méně než více, protože chemikálie se pak drží ve vláknech a zabraňují absorpci vody. Vlhký ručník dobře vysušte na sušáku a dejte mu dost prostoru, aby nenasával přebytečnou vlhkost z jiných tkanin.

Fotografie: Freepik

Prací prostředek občas nahraďte domácím prostředkem

Někdy je těžké vzdát se pohodlí, pracího prášku nebo gelu, protože takové nejlépe odstraňují skvrny, ale také chrání barvy oděvů. Jestli ale chcete mít ručníky nadýchané, zvolte lihový ocet místo sebelepšího pracího prostředku. Na každý ručník v bubnu stačí polovina sklenice. Jestliže se bojíte, že by po vyjmutí z pračky byly po octu cítit, přidejte pár kapek oblíbeného éterického oleje.

Pokud někdo má problém s octovou vůni, může použít místo octu jedlou sodu. Nejen, že má stejné vlastnosti, ale rychleji absorbuje nepříjemné pachy, navíc ručníky vybělí a zachová barvu ostatních tkanin. Těsně předtím, než vložíte ručníky do pračky, namočte je do roztoku sody a teplé vody a také trochu nalijte do zásuvky na prací prostředky. I v tomto případě můžete přidat trochu éterického oleje.

Po vyprání ručníky z pračky ihned vyndejte a pověste buď na balkon, nebo na sušák. Pokud zůstanou v pračce delší dobu, mohou díky vlhkosti začít zapáchat a celý proces praní by se musel opakovat. Pokud máte možnost, ručníky pověste na čerstvý vzduch, i když zrovna mrzne nebo nesvítí slunce. Ručníky mají rády venkovní počasí, ale přímé slunce jim nesvědčí. Proto je pověste tak, aby na ně foukal vítr, ale nesvítilo slunce.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]