Stodolu chtěli zbourat. Nakonec se rozhodli pro rekonstrukci a výsledek se opravdu povedl

Tato stodola v Quebecu byla desítky let nepoužívaná a hrozilo, že bude srovnána se zemí. Nakonec se dočkala výrazná proměny. Stržena k zemi nebyla, ale byla zajímavě zrekonstruována. A z původně hospodářské budovy se najednou stala nemovitost určená k bydlení. Postaral se na to designér Louis Beliveau ze studia La Firme. A nutné říci, že proměna je skutečně výrazná.

Včetně demontáže a opětovné stavby

Tato rekonstrukce byla skutečně unikátní. Jelikož bylo třeba upravit i základy, musela být původní stodola nejprve rozebrána. A to s důrazem na to, aby mohla být z původních materiálů opět sestavena a aby vznikl základ, který bude stále využívat řadu historických prvků a tím bude stále dokazovat k původnímu využití této budovy. K tomu došlo i v tom směru, že byl zachován onen původní tvar.

Řada nových věcí

Aby to už nebyla stodola, ale dům k bydlení, bylo samozřejmě třeba několik věcí inovovat. Zajímavé je třeba dřevěné obložení celého domu ze smrkových prken. Také se objevila řada velkých oken, které zajistí dostatek denního světla. Nová je také plechová střecha, která bydlení ochrání před jakýmikoliv rozmary počasí.

Skvělé využití prostoru

Původní stodola byla jedním velkým prostorem, což bylo samozřejmě využito i nadále. Bylo tak možné interiér zařídit v moderním stylu otevřených dispozic, a to díky několika příčkám, které zajistí určité oddělení – pokud je potřeba, ale stále umí nabídnout možnost trávit čas ve velkém, vzájemně propojeném prostoru. Ten je obrovský i směrem nahoru, což je další klad využití původního charakteru stodoly.

Jednoduchá kombinace barev působí skvěle

Jelikož bylo cílem zachovat i původní prvky stodoly, jako dřevěné trámy, vycházelo se při volbě barev právě z daných odstínů. Dominují ty dřevěné, které jsou dále doplněny bílými odstíny, který společně s dostatkem světla v interiéru navozuje jak příjemnou atmosféru, tak už tak velký prostor ještě o kousek opticky zvětšuje.

Fotografie: Ulysse Lemerise