Sůl a bobkový list: Kromě kulinářských využití jsou praktické v celé domácnosti

Fotografie: BydlímeÚtulně

Některé přísady používané při vaření ke zvýraznění chuti pokrmů mohou mít i jiné, netušené využití. To je případ soli a bobkového listu. 

Sůl a bobkový list jsou dva běžné druhy koření, které se často používají především při přípravě nebo dochucování pokrmů. Mají však také mnoho dalších využití v domácnosti. Jak je lze k tomuto účelu použít? Jaké jsou jejich netušené možnosti? Vyzkoušejte následující tipy a triky.

Využití soli v domácnosti

Sůl je jedním z nejstarších a nejdůležitějších koření na světě. Používá se jak v kuchyni, tak i v domácnosti. Má mnoho využití, od konzervování potravin až po čištění a dezinfekci. Tento článek se bude věnovat různým způsobům, jak můžete využít sůl v domácnosti, abyste si usnadnili úklid, zlepšili hygienu a ušetřili peníze.

Fixuje barvu oděvů

Chcete-li ochránit barvy nového oblečení a zabránit jejich vyblednutí, můžete použít hrubou sůl. Před prvním praním barevného oblečení v pračce je nejprve namočte do umyvadla s teplou vodou a přidejte 5 lžic hrubé soli. Díky tomu barvy v pračce lépe vydrží. Hrubou sůl můžete použít také k oživení barev oblečení. Namočte oděv do umyvadla se studenou vodou a hrubou solí. Na každého půl litru vody potřebujete jednu polévkovou lžíci soli. Bílé ubrusy a další bílé prádlo můžete do slané vody namočit také.

Odstraňuje vodní kámen

Sůl je přírodní prostředek proti vodnímu kameni, který účinně odstraňuje jeho stopy. K odstranění vodního kamene z těsnění a kohoutků můžete smíchat šťávu z poloviny citronu s trochou soli. Touto pastou potřete povrch, nechte několik minut působit, poté vydrhněte a opláchněte. Do záchodové mísy můžete také nasypat sklenici soli, nechat ji 10 minut působit a poté stěny vydrhnout záchodovou štětkou. Tím odstraníte vodní kámen a skvrny, které pokrývají mísu.

zelená houbička
Fotografie: Freepik

Využití bobkového listu

Bobkový list je keř s aromatickými listy, který je v kuchyni velmi ceněný pro dochucení omáček a marinád. Listy bobkového listu jsou také známé svými protiplísňovými účinky.

Chrání domov před škůdci

Vůně bobkového listu je velmi účinná při odhánění některých škůdců a parazitů, kteří napadají kuchyň a spíž, jako jsou mravenci, švábi, mouchy a myši. To lze provést tak, že několik sušených listů rozsypete po kuchyni, na policích ve spíži nebo kolem nádob, v nichž jsou uloženy potraviny. Do sklenice s moukou nebo obilninami můžete také vložit jeden nebo dva bobkové listy, abyste je ochránili před moly, kteří do semen kladou vajíčka.

Eliminuje nepříjemné zápachy

Bobkový list je účinný v boji proti nepříjemným pachům v domě nebo proti pachům při vaření. K tomu stačí dát několik bobkových listů do hrnce s vodou a směs 15 minut vařit. Tato voňavá pára se pak bude linout po celém domě. Jedná se o účinný způsob rozptýlení jemné a decentní vůně, která je velmi příjemná.

Jak lze sůl a bobkový list používat společně?

Chcete-li účinně udržet škůdce mimo dům, je vhodné používat tato dvě koření společně. K tomu stačí v misce s vodou rozmíchat trochu hrubé soli s bobkovým listem. Vůně tohoto roztoku působí jako přírodní odpuzovač hmyzu. Můžete do něj také namočit vatu a umístit ji na okenní parapet, abyste mohli vyvětrat dům bez obav z létajícího hmyzu. Díky těmto dvěma složkám se vám podaří udržet hmyz mimo váš domov, odstranit nepříjemné pachy a mimo jiné pečovat o vaše oblečení.

Zdroj: Santeplusmag

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]