Na stěny přilepil 10 000 misek. Netradiční způsob výzdoby jezdí obdivovat i sami stavaři

Fotografie: Pexels

Po odchodu z armády jistý vietnamský muž hledal nový smysl života. A nalezl ho ve schraňování tradičního porcelánu, ovšem uchovává ho velmi neobvyklým způsobem.

Sběratel tradičního vietnamského porcelánu se rozhodl o svou sbírku podělit nečekaným způsobem. Aby zajistil, že jeho sbírka zůstane pohromadě a neponičí se, zabudoval každý jeden kousek do stěn svého domu, a to včetně fasády, takže ji mohou obdivovat i kolemjdoucí.

Koníček, který přerostl ve vášeň

Truong Van Nguien je veterán vietnamské armády, který se v polovině 80. let minulého století doslova „propadl králičí norou“. Z pracovitého truhláře se totiž proměnil ve vášnivého sběratele tradičního vietnamského porcelánu. Za keramikou neváhal cestovat dlouhé kilometry, přičemž na svých cestách prozkoumal většinu zákoutí severní části Vietnamu. Do nákupu porcelánu rovněž k nelibosti své rodiny investoval i poslední haléř.

Truong toužil zachovat kulturní dědictví své země, nicméně zjistil, že nashromážděné nádobí nemá jak zužitkovat. Původně jej chtěl prodávat, ale od toho ustoupil, když si uvědomil, že by většina financí asi putovala na podporu válečných konfliktů. Zároveň se ale obával, že rodina by jeho rozsáhlou sbírku mohla rozprodat, případně že by se mohla keramika poničit. A proto přistoupil podle portálu OddityCentral k netradičnímu řešení.

Babičku nechtěli dát do domova důchodců, tak se rozhodli pro radikální řešení

Muzejní exponáty na fasádě

Truong se rozhodl veškerou keramiku „přilepit“ ke stěnám svého domu. Všech více jak 10 000 porcelánových misek, talířů a váz narovnal jednu vedle druhé do stěn. Vedle sebe se tak ocitly jak několik let staré kousky, tak i historické exponáty ze 17. či 18. století. V Truongově domě je možné vidět především tradiční porcelán s modrými vzory, jak jej popisuje portál SapaTrip, rovněž zde má ale i kousky s květinovými či zvířecími motivy. Výzdoba domu trvala muži více než dvacet let.

Přestože Truongovo počínání zní až téměř neuvěřitelně, v posledních letech se domy staví a zdobí mnoha různými materiály. Důvody pro takové rozhodnutí jsou přitom různé. Pro stavby z PET lahví často hraje prim ekologie, jak píše web Novinky, u jiných nemovitostí třeba ze skleněných lahví to může být i umělecké cítění, zmiňuje portál ekoBydlení. Na BydlímeÚtulně jsme pak psali třeba o hobitím domku postaveném ze slámy a kamenů.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*