Správné kořenění udělá z vývaru lahodné potěšení. Chuťové pohárky ocení bobkový list nebo rozmarýn

Fotografie: Mariuszjbie / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Bez aromatického, vydatného a také hřejivého vývaru si nedělní oběd umí představit málokdo. Polévka je, jak se říká, grunt, takže má na stolech již tradiční místo.

Vývar může být z různých druhů masa i zeleniny a na všelijaké způsoby. Každá hospodyně má už svoje ozkoušené složení i přísně střežené recepty předávané po generace. To vše dodává výsledku zcela jedinečnou chuť. Abyste získali jedinečné aroma, není třeba přidávat bujon v kostce. Jak tedy připravit naprosto dokonalý vývar, kterého se pak bude zbytek rodiny opakovaně dožadovat? Tradiční polský je výsledkem dlouhého vaření různých druhů masa.

Poctivý základ poctivé polévky

Především jde o skopové, drůbež a hovězí. To jsou obvyklá masa na každém statku. Během přípravy se přidává také kořenová zelenin, tedy mrkev, celer, petržel, pórek a další. Pro správnou chuť nelze zapomenout na koření pro obohacení. Opravdu dobrý vývar je však časově náročný, hodně lidí si tak pomáhá polotovary a různými pomocníky. Zvýrazňovače chuti a další umělé přísady ovšem výsledku spíše škodí, nemluvě o dopadu na lidské zdraví.

Jaké koření je to pravé

V zájmu správného aroma záleží však také na pořadí přidávání koření. Amatéři ho totiž přidávají až na konci vaření, což má svůj dopad. Vývar se však má kořenit současně s vkládáním masa i zeleniny do ještě studené vody. Které druhy jsou tedy žádoucí? Ve skutečnosti je vše, co potřebujete, několik kuliček nového koření, bobkový list a také pepř, ideální je ještě v zrnu. Polévka tak získá jemnou podprahovou chuť, zároveň ale ne moc pikantní.

vývar v hrnci

Domácí vývar na nové úrovni: Ocet i cukr pomohou dodat výraznou chuť i zkrátit proces vaření

vývar oběd
Fotografie: Pixabay

Kdy přidat rozmarýn

Jestli použijete jiné maso než drůbež, přidejte ještě snítku rozmarýnu, bylinkové aroma je vynikající. Na konci procesu jsou na místě čerstvé bylinky, které by se mohly dříve rozvařit. Nejčastěji padne volba na petržel. Nasekané listy lze hodit jak do vody, tak později na těstoviny na talíři. Někdo přidává celé stonky včetně listů ještě do vroucího vývaru, a to několik minut před podáváním. Kdysi se používal i libeček, což je přirozené afrodisiakum.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]