Většina Čechů skladuje brambory celý život špatně. Díky tomuto triku odborníků vydrží do další sezóny

Fotografie: Depositphotos

Právě nyní je nejvyšší čas na nákup zásoby brambor. Zjistěte, jak správně postupovat při jejich ukládání na zimu, aby vám opravdu vydržely.

Lilek brambor je asi nejužitečnější věcí, kterou si Evropané přivezli z „objevené“ Ameriky. Tato zemědělská plodina zachránila mnohé během dlouhých hladomorů. A hlad zahánějí dodnes, tedy pokud je správně uschováte, aby nebyla ohrožena jejich kvalita.

Když vás brambory otráví

I přesto, že brambory představují jednu z nejoblíbenějších příloh na talířích Čechů, jejich spotřeba klesá. Zatímco v roce 1950 byla podle portálu ČeskéNoviny spotřeba brambor 146 kilogramů na osobu za rok, v roce 2022 už to bylo o více než polovinu méně. I přes tato čísla lze na téměř každé větší zahrádce najít pár bramborových řádků. Na BydlímeÚtulně jsme ostatně radili, jak brambory správně pěstovat, abyste měli velkou úrodu.

Ať už vám brambory vyrostly na políčku, nebo jste si je zakoupili u pěstitele, klíčové je tuto plodinu následně vhodně uskladnit. Špatně skladované brambory mohou způsobit zdravotní problémy. Podle webu Zembag se otrava solaninem, který se v bramborách vyskytuje přirozeně, ale jeho větší množství je nebezpečné, projevuje nevolnostmi, zvracením, průjmem, horečkou a bolestmi břicha.

Naše babičky uměly skladovat sušené houby tak, aby vydržely celou věčnost. Málokdo o ní dnes ví

Teplota a vlhkost hrají prim

Klíčové je podle webu Pysznosci vybrat takové hlízy, které jsou ke skladování vhodné. To znamená, že jsou dostatečně zralé, nemají poškozenou slupku a nejsou na nich žádné stopy po plísni. Špatné jsou také brambory, na kterých se nacházejí zelená místa, případně už mají dlouhé klíčky. Obojí je totiž znamením zvýšené hladiny solaninu. Přebrané brambory uchovávejte v chladu, tedy v místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 5 °C až 7 °C, a zároveň v temnu.

Brambory v bedýnce
Fotografie: Pixabay

Roli hraje také vlhkost – je dobré, když se pohybuje kolem 80 %. Vyvarujte se ale jejího umělého navyšování třeba tím, že byste brambory skladovali v igelitových pytlích. Brambory musí „dýchat“, proto je uložte spíš do dřevěné bedýnky nebo pytle. Škodu na bramborách může udělat i přebytečná hlína nebo písek, proto ji vždy pečlivě odrolte.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*