Nejenže na uvaření těstovin nepotřebujete velký hrnec plný vody, bez vody se totiž obejdete úplně. Přesto budou chutnat výborně.
Tento trik ocení každý, kdo pláče pokaždé, když musí vylít litry vody, které v hrnci zbyly po uvaření těstovin. Hospodárný způsob, jež ušetří nejen vodu, ale i zbytečné nádobí. Přitom těstoviny připravené bez vody budou stejně dobré, ne-li lepší než ty, na které jsme zvyklí. Jak tedy postupovat a pro jaké recepty se tento způsob přípravy těstovin hodí?
Těstoviny můžete vařit s každou omáčkou
Většina lidí je zvyklá vařit těstoviny ve velkém množství osolené vody. Dokonce se doporučuje, aby vody bylo opravdu hodně, protože při vaření nabývají na objemu. Pokud dáme vody méně, mohou být po uvaření slepené. Toho, že se z těstovin uvolňuje škrob, však můžete skvěle využít pro jejich přípravu bez vaření.
Tato metoda je ideální pro přípravu jídel z jednoho hrnce. Vzhledem k tomu, že většina receptů s těstovinami se podává s nějakou omáčkou, můžete toho využít a těstoviny dát vařit přímo k omáčce. Základ na omáčku můžete více rozředit vodou a nasypat do ní těstoviny. Jak dochází k postupnému uvolňování škrobu, omáčka se bude zároveň i zahušťovat.
Ušetříte tak mouku, kterou byste do omáčky museli použít
Díky tomu si můžete ušetřit zbytečné použití mouky navíc na zahuštění. Jak víte, zahušťování moukou není úplně to nejzdravější, co můžete dělat. Díky škrobu, který těstoviny obsahují, už většinou není potřeba omáčku přihušťovat. Jen musíte přípravu kontrolovat a omáčku pravidelně promíchávat. Pokud příliš zhoustne a těstoviny ještě nejsou měkké, vždy přidejte trochu vody.
Těstoviny takto můžete přidat do rajčatových i smetanových omáček. Těstoviny se dají uvařit i v mléce, které se přirozeně zahustí a poslouží pak jako základ na smetanovou omáčku. Jen je musíte vařit na mírném ohni a často promíchávat, aby se mléko nepřipálilo. Mnohem jednodušší je však těstoviny přidat až ke skoro hotové omáčce, opět si tak ušetříte hrnec k umývání.
Zapéct jdou i nevařené těstoviny
Těstoviny bez vaření však můžete dokonce i zapékat. Před vložením do trouby je ale na chvíli namočte do studené vody. Jejich povrch tak změkne a v troubě už se pak pohodlně dopečou. Koneckonců i těstovinové plátky na lasagne se také dávají do trouby nenamočené a nepředvařené, přesto během pečení krásně změknou. Důležité je hlavně to, aby byly dostatečně zalité tekutinou.
Zdroj: Gotowanie