Tip: Podle čeho vybírat nová plastová okna

Stojíte před otázkou, jak správně vybrat do svého bytu či domu plastová okna? Přinášíme vám několik tipů, které vám rozhodování usnadní. Orientovat se v pestré nabídce plastových oken je dnes docela složité. Zvlášť, když nevíte, na co se přesně při výběru zaměřit. Zkusit to můžete sami anebo se obrátit o radu u odborníka.

Profily

Prvním aspektem, na který je potřeba se zaměřit je tloušťka vnější stěny profilu. Vybírejte minimálně 2,5 mm a tloušťka výztuhy by měla být aspoň 1 mm (u menších oken), u středních a větších pak 1,2 až 2 mm. Předejdete tak rozpínání a deformování plastu, ke kterému by mohlo dojít za teplotních výkyvů. Mezi oknem a rámem se pak vytvářejí netěsnosti, jimiž může zatékat či foukat. Přednost dejte vícekomorovým profilům (pět a více komor) s ocelovou výztuhou.

Zasklení

Určitě se vyplatí vybírat mezi okny s dvojskly či trojskly. Většinou platí, že lepší variantou jsou trojskla, kvůli úspoře energie za vytápění, ale záleží na konkrétní budově/stavbě. Trojskla bývají dost těžká a při velké ploše může být větrání „dokořán“ problém, jelikož pak trpí kování.

Těsnění

Důkladnou izolaci oken zajišťuje těsnění po obvodu rámu a křídla. Z pohledu životnosti i funkčnosti je lépe, když se těsnění natáhne do hotových oken. Nicméně většina výrobců volí snadnější cestu, kdy je těsnění součástí profilu. Ovšem svařováním může těsnění zkřehnout a dochází tak k narušení izolace.

Okenní doplňky

  • Parapety jsou venkovní a vnitřní. Venkovní bývají z hliníku, oceli, pozinku a provedení – tažný nebo ohýbaný. Pak je tady ještě barva a typ krytek (plastové a hliníkové). Vnitřní parapet bývá z PVC, DTD, XFOL a další. Barva různá, a také různé dekory. Parapet k oknům prostě patří, takže ani tato část vás nemine.
  • Rolety a žaluzie lze vybírat jak z nabídky venkovních, tak vnitřních. Výběr záleží pouze na vás včetně barvy i materiálu.
  • Okenní sítě využijte, pokud se potýkáte s otravným hmyzem. Sítě jsou pak skvělou volbou.

Obrázek: pixabay