Tipy, jak si zútulnit život v malém bytě

Také svádíte věčný boj s prostorem? Hromady papírů na pracovním stole, knihy, oblečení, kuchyňské náčiní, kosmetika – to vše potřebujete pro život a odmítáte se toho vzdát? Podívejte se s námi na pár zajímavých tipů, jak se budete cítit příjemně i v malé garsonce!

Základem úspěchu je organizace. Pokud k Vašemu bytu patří i sklep, vytřiďte věci, které používáte minimálně a odneste je z bytu. V dnešní době už se hromadění pokladů nenosí, proto při třídění přemýšlejte, zda vše opravdu potřebujete a používáte. Pokud ne, udělejte dobrý skutek a využijte například kontejnery pro charitu, případně na přebytečných věcech vydělejte a zkuste některou z mobilních aplikací. Co se jednomu nehodí, jiného může potěšit.

Dalším krokem je vhodná volba nábytku. Pokud máte opravdu malý byt, ideální je zařídit nábytkem na míru. Tato varianta může být ovšem poněkud dražší. Pokud nechcete investovat příliš peněz, nezbývá než důkladně promyslet systém úložných prostor a efektivně využít každý volný kout. Při výběru sedačky se zaměřte spíše na to, jestli se na ní pohodlně vejdete Vy a Vaše rodina, místo toho, abyste řešili kam budete usazovat návštěvy, které ve výsledku přijdou jen párkrát do roka. Vyberte sedačku s úložným prostorem nebo rozkládací, na které můžete přespávat Vy nebo náhodný hosté.

Pokud potřebujete pracovní kout, zkuste místo pracovního stolu využít policový systém. Notebooky nevyžadují tolik prostoru a většinou stačí úzká pracovní plocha pro občasný home office.

Pokud potřebujete zakomponovat do jednoho prostoru obývací pokoj i ložnici, je nejlepším dělícím prvkem závěs. Závěs pověste dokola. Nejenom, že dodá pocit soukromí, ale prostor zútulní a nezabere tolik místa jako jiný dělicí prvek. Závěs funguje dobře také jako oddělovač kuchyně. Jednoduchý trik jak navodit pocit, že je kuchyně v úplně jiné místnosti než právě sedíte. Vyhněte se také mohutným lampám a velkým zdobným lustrům a radši využijte bodové osvětlení nebo moderní žárovky.

A na závěr rada – pozor na výběr spotřebičů! Jejich hluk může být obtížný, proto při výběru sledujte hodnoty decibelů.

Obrázky: pixabay.com