Tlustice se již před lety stala velmi oblíbenou rostlinou nejen v Čechách, ale po celém světě. Není se čemu divit, protože vypadá krásně, je velmi jednoduchá na pěstování a vydrží téměř cokoli.
Tlustice bývala téměř na každém okenním parapetu v domech po celém světě. Poté její popularitu trochu snížily exotické druhy květin, ale dnes se opět dostává na výsluní. Tlustice je rostlina, do které se vyplatí investovat alespoň z několika důvodů. Růst je triviální a hodně vám odpustí. I několikadenní nedostatek vody pro ni není problémem, což je jen jedna z mnoha výhod, které tato rostlina má. Všichni její majitelé ji mají ve svém domově rádi a stejně nadšení můžete být i vy.
Přezdívá se jí „strom štěstí“, což je dalším důvodem, proč si ji pořídit. Jejím charakteristickým znakem jsou masité listy, které vypadají trochu jako mince. Zřejmými výhodami jsou snadná péče a flexibilita při pěstování. Ale na to se ještě podíváme. Její netradiční vzhled může vašemu domovu dodat jedinečnou atmosféru a možná vám také přinese trochu více štěstí do vašeho života.
Strom štěstí: jaké místo mu zvolit?
Ne bezdůvodně si naše babičky zvolily parapet jako místo pro tlustici. Strom štěstí je rostlina milující světlo, proto by měla mít otevřený přístup ke světlu. Nejlépe roste na východním nebo západních okenním parapetu. V létě, kdy převládají vysoké teploty, stojí za to ji umístit na balkon nebo terasu. Zaručeně je přirozeně ozdobí a dodá jim nádhernou a jedinečnou eleganci.
Na druhé straně by v topné sezóně neměla být umístěna přímo vedle radiátoru, protože pod vlivem vysoké teploty začne pravděpodobně ztrácet listí. Milovníci rostlin také doporučují umístit tlustici v zimě na chladnější místo. Díky tomuto jednoduchému triku bude na jaře krásně kvést. Pokud jde o rozměry rostliny, získá docela podstatné rozměry a může dosáhnout výšku až jednoho metru a v přírodních podmínkách až čtyř metrů. I na tento fakt byste měli myslet.
Proč se jí říká železná rostlina?
Tlustici, stejně jako kulkas zamiolistý, lze bezpečně nazvat železnou rostlinou, protože oba druhy patří k sukulentům a netrpí nadměrnou vlhkostí. Lepší je zalévat je jednou, ale pořádně. Je to vysněná rostlina pro zapomnětlivé jedince, protože vám odpustí i několik dní bez hydratace. Stejně jako ostatní sukulenty ji stačí zalévat jednou za dva týdny v létě a v mnohem delších intervalech během zimy. Aby strom štěstí vypadal krásně a zdravě, stojí za to posílit jeho růst hnojivem určeným pro sukulenty.
Další požadovanou léčbou je prořezávání. Nejlepší je provádět je na jaře. Pak strom štěstí nádherně rozkvete. Nadměrně protáhlé výhonky by měly být podříznuty. Výhodou tlustice je také rychle zakořenění. Stačí umístit sazenice do nového květináče naplněného půdou smíchanou s pískem a hojně rostlinu zalévat. Navíc ji můžete využít také jako hojivou bylinu. Její šťáva má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Urychluje hojení ran a snižuje zánět. Dokonale zvlhčuje vzduch a absorbuje oxid uhličitý. Budete mít tedy i čistější vzduch.
Zdroj: GardeningKnowHow