Toaleta není odpadkový koš aneb co do kanalizace rozhodně nepatří

Fotografie: Freepik

Toaleta je dnes běžnou součástí domova, tytam jsou časy, kdy se muselo chodit na chodbu na společné toalety. Moderní záchodové mísy a potrubí však vyžadují pečlivé zacházení a správné používání. Nejsou odpadkovým košem, do kterého se může hodit vše, co se používá v domácnosti, protože může dojít k ucpání odpadní trubky v bytě nebo dokonce stoupaček v celém domě.

Papírové ručníky nebo vlhčené ubrousky

Mají praktické využití v domácnosti i v péči o děti. Různé druhy vlhčených ubrousků se používají také na ruce nebo k čištění nábytku, existují také antibakteriální ubrousky, které jsou nyní během pandemie hojně využívané. Všechny druhy patří do odpadkového koše, nikoli do toalety, protože nasáknou vodu a mohou nabýt na objemu, což ucpe odpad.

Náplasti

Strhnout náplast a hodit jí do toalety? V žádném případě, i ty s přírodním nebo papírovým povrchem mají lepicí část a nejsou rozpustitelné ve vodě, může tak dojít k ucpání trubek.

Kontaktní čočky

Vyjmout kontaktní čočky a vhodit je do toalety? Podle průzkumů tak činí mnoho jejich nositelů, protože jsou malé a kluzké. To je pravda, v tomto případě neutrpí škody samotné trubky, ale životní prostředí, protože mohou projít čistírnou a dostat se až do řeky. Polymerní materiál, ze kterého jsou však vyrobeny, je zcela nerozložitelný v přírodě.

Kočičí podestýlka

Koho by napadlo sypat použitou podestýlku do toalety? Budete se divit, ale podle instalatérů se nejedná o výjimečné případy. Silikagelové nebo minerální podestýlky se ve vodě nerozpouští, navíc při styku s vodou se mění na gel, proto může dojít k totálnímu ucpání celého odpadního systému.

Cigaretové nedopalky

Je to častý problém v místech, kde se vyskytují kuřáci. Nedopalky, cigarety nebo papírky se zbytky tabáku se ve vodě nerozpouští, navíc mohou odpad zablokovat.

Akvarijní ryby

Koho by napadlo spláchnout mrtvé akvarijní rybky do odpadu? Budete se divit, ale podle pracovníků v havarijních službách žádná novinka. I mrtvá zvířata mohou poškodit odpadní systém nebo jej ucpat, vyhoďte je proto do odpadkového koše.

Zbytky od vaření, olej nebo mouka

Zbytky od vaření, olej z pánvičky nebo zbytek mouky z mísy? Nic z toho do toalety nepatří, olej způsobuje hromadění plaku a nečistot na stěnách trubek, mouka se při kontaktu s vodou přeměňuje na dokonalé lepidlo. Výsledkem může být ucpané potrubí, které nelze pročistit ani nejagresivnějšími chemikáliemi.

Kávová a čajová sedlina

Obdobně zbytky turecké kávy nebo sypaného čaje nepatří do toalety, protože mohou zanést kanalizační potrubí.

Léky

Nepoužívané léky, u kterých se obáváte, aby je nespolkly děti, a proto je hodíte do toalety a spláchnete? Léky sice neucpou odpad, ale při filtraci v čistírně odpadních vod nedojde k jejich 100procentní likvidaci a může dojít ke kontaminaci vody v řekách nebo úhynu ryb.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]