Když sáhnete rukou na radiátor a zjistíte, že je horký jen v první čtvrtině a zbytek radiátoru je studený, moc klidu, ale ani tepla vám to nedodá.
Ať je váš topný systém individuální, nebo centralizovaný, situaci, kdy je radiátor nahoře horký a dole studený, občas neuniknete. Jenže důsledek je takový, že nedostáváte patřičné teplo, a přitom je platíte. Proto je zapotřebí vědět, proč se tak děje a jaké jsou možnosti nápravy.
Cirkulace vody v systému
Topný systém je tvořen hlavně kotlem, rozvody a radiátory. Zpravidla funguje na principu cirkulace horké vody. Ta je čerpána do horní části radiátoru, teplo se uvolní do vzduchu v místnosti, voda se tím ochladí, ztěžkne a klesne do dolní části radiátoru, odkud se vrací zpět do topného systému. Jakmile začne odtékat, radiátor se díky jejímu úbytku začne znovu plnit horku vodou. Stejné je to u systémů, které pracují na principu horkého vzduchu.
Horní část radiátoru se zahřívá, spodní zůstává studená
- Na prvním místě může být – jak už mnozí z vás znají – zavzdušnění. Uvnitř otopného systému se nahromadil vzduch a ten zabraňuje normálnímu pohybu kapaliny. Nápravou je odvzdušnění jednotlivých topných těles. Po otevření odvzdušňovacího ventilu se ozve syčící vzduch a může trochu vystřikovat špinavá voda. Pokud však voda jen volně vytéká, ventil uzavřete, uvádí se na webu KobietaGazeta. Problém v nerovnoměrném prohřátí radiátoru bude zřejmě někde jinde. V rodinných domcích a nových bytových domech většinou provádí odvzdušňování sami majitelé. Aby se zavzdušnění v individuálním otopném systému předešlo, můžete si pořídit automatický odvzdušňovač.
- V topném systému může být nižší tlak, než je zapotřebí. V tom případě pak není možné, aby byl zajištěn účinný transport kapaliny všemi radiátorovými panely. Tento problém obvykle sami nevyřešíte. V bytových domech se obraťte na správce, v RD na firmu, která systém instalovala. Mohlo dojít k poruše oběhového čerpadla či expanzní nádoby, píše web Stavba.
- Systém může být uvnitř zanesený nečistotami. Stává se to v případech, kdy je v dané lokalitě příliš tvrdá voda a používá se neupravená. Během provozu se trubky mohou zanést minerálními usazeninami, a ty způsobují nesprávnou cirkulaci kapaliny. Usazeniny se odstraňují jak mechanicky, tak chemicky (používají se speciální směsi, které nežádoucí minerální látky rozpustí) či hydrodynamicky, a to pomocí vysokotlakého kompresoru.
Kdo tohle nedělá před topnou sezónou, ten jako by vyhazoval peníze z okna. Zvládne to i naprostý laik
Další možné důvody
- Nerovnoměrné rozložení tepla mohou způsobovat konstrukčními prvky. Topná tělesa se často instalují s nepatrným sklonem k přívodnímu potrubí. Horká kapalina se pohybuje shora dolů, tudíž horní část radiátoru přijímá více tepla a spodní část méně, uvádí se na webu LevnéPneu.
- Problém může být způsoben také termohlavicemi či kuželovými ventily. Mohou mít poruchu nebo jsou nesprávně nainstalovány. Závada na některém z prvků v uzavíracím ventilu narušuje cirkulaci kapaliny. V důsledku toho se spodní část radiátoru začne ochlazovat. Pokud však jsou tepelné hlavice funkční a vy je v každé místnosti rozumně nastavíte, můžete dost ušetřit na vytápění, jak jsme již na BydlímeÚtulně v minulosti psali.
Začali jste topit a tělesa nefungují tak, jak by měla? Vy sami můžete radiátory odvzdušnit, nastavit správně tepelné hlavice, očistit topná tělesa na povrchu. Pokud nejste znalci v oboru, raději na všechno ostatní zavolejte odborníka.
Napište komentář