Tráva a plevel patří mezi nejčastější alergické spouštěče. To však neznamená, že musíte mít místo trávníku, vybetonovanou plochu pozemku a zbavovat se veškerých rostlinek. Přinášíme vám tři tipy, jak i vy, pokud z trávy kýcháte, smrkáte, můžete docílit pěkné zelené plochy. Vždyť není nad to, projít se po trávě bosou nohou a užívat si plnými doušky zahradní relaxace, obklopení zelení.
Jak poznáte, že máte na trávu alergii?
-
Slzení, svědění očí
-
Kýchání, šimrání v nose
-
Svědění a vyrážky na pokožce, po kontaktu s trávou
Pokud vám diagnostikovali alergii na trávu, existují léky, které můžete použít ke zmírnění příznaků. Příznaky alergie mají tendenci vzplanout na jaře a v létě, protože trávy se obvykle opylují od dubna do června. Nejúčinnější je dvojitý přístup k úlevě od alergií pomocí léků a odstraňování alergenů z vaší zahrady. Rádi vám s tímto krokem poradíme. Zde jsou tři tipy, jak mít trávník, který vás nebude dráždit, takže můžete na jaře a v létě užívat pobyt na zahrádce.
1. Speciální trávník
Pořiďte si pro svou zahradu speciální odrůdu trávy, která je určená právě alergikům – obsahuje jen minimální množství pylu. Hybridní verze některých trávníků produkují jen málo nebo žádné alergeny. Patří zde například: hybridní odrůdy bermudských trav, St. Augustine Grass nebo buvolí tráva (Kultivátor trávníku „UC Verde“ produkuje pouze samičí rostliny a žádné květiny ani pyl).
2. Pravidelná údržba trávníku
Udržování trávníku krátkým pravidelným zastřihováním zastavuje pravděpodobnost kvetení a vytváření pylu. Dobrým pravidlem je udržovat váš trávník vysoký dva až tři palce, i když odborník na krajinu vám lépe poradí ideální délku vaší trávy podle typu trávníku. V závislosti na ročním období může být pravidelné sečení provedeno jednou za tři dny. Sledujte růst svého trávníku nebo tím pověřte svého zahradníka.
Pokud budete trávu sekat sami, mějte na paměti, že v dopoledních hodinách je pyl nehorší. Naplánujte si zahrádkářské a secí práce na brzké ráno nebo pozdě odpoledne, abyste se vyhnuli nejvyššímu počtu pylu během dne. Používejte sekačku na trávu, která zabraňuje foukání trávy a květů nebo pylu do okolí.
3. Zahrada bez plevele
Někteří z nejhorších producentů alergií nejsou váš trávník, ale plevel, který roste společně s trávníkem. Pokud trpíte alergiemi, nejhorší plevel, který máte ve vaší zahradě, jsou: pampeliška, kopřivy, ambrozie a samozřejmě mnoho dalších.
Udržujte trávník silný, zdravý a bez plevelů. Vyhněte se nejen plevelům, ale i škodlivým chemikáliím. Při pletí, vytrhněte plevel i s kořenem. Použít můžete i různé metody k zakrytí míst mimo trávník, kde by plevel mohl růst. Pokud vám alergie nedovolí provádět práce na zahradě, někoho si na tuto činnost najměte.
Obrázky: pixabay