Rozmrazení mletého masa bez ztráty chuti a konzistence: Uspěchání procesu nahrává bakteriím

Fotografie: Depositphotos

Možnost dát potraviny do mrazáku řeší nemalou řádku problémů. Mleté maso navíc končí v mrazáku jako univerzální složka pro velký počet pokrmů.

Jak dlouho ale tento masný produkt v takovém stavu vydrží? Jak ho lze skladovat, aby nezabral tolik místa? A jak ho rozmrazit rychle, když je akutně potřeba? V první řadě myslete na to, že přes zmrazení jakožto metodu uskladnění je třeba ho spotřebovat rychleji než ostatní druhy masa. Každé maso se totiž chová trochu jinak, jak podle druhu, tak způsobu zpracování. Přestože je tedy mrazák dlouhodobá úschovná stanice, není věčná. Jak maso správně rozmrazit popisuje americké ministerstvo zemědělství.

Dá se mleté maso zmrazit?

Ano, na to lze odpovědět jedině kladně. Vepřové maso konzumujte 1–2 měsíce po zmrazení. Drůbeží maso je také nejlepší zpracovat do 2 měsíců. Mleté lze skladovat o něco déle, ideálně 2–3 měsíce. Obecným základem je správné hospodaření se zásobami. Mrazte proto vždy jen čerstvé mleté maso. Jakmile je dlouho v lednici a začne lehce zapáchat, ke konzumaci se nehodí a mrazení mu čerstvost nevrátí.

Mrazení je základem pro rozmrazení

Porce masa dejte do sáčků na zip, obsah uspořádejte, aby byl co nejrovnější. Čím tenčí vrstva, tím rychleji ji pak rozmrazíte. Malé balíčky vám dovolí vzít správné množství, které ihned zpracujete, současně zaberou obecně méně místa. Se sáčků vyžeňte všechen vzduch a pečlivě je uzavřete. Přidejte štítek s datem zmrazení a dejte balíček do přihrádky. Potraviny, které půjdou poté z mrazáku ven jako první, by měly být v jeho přední části.

Maso rozmrazujete celý život chybným způsobem. Naučte se jej rozmrazit rychle a hlavně bezpečně

mleté maso a cibule
Fotografie: Pixabay

Rychlé rozmrazení mletého masa

Jakmile vás tlačí čas, je ještě jeden způsob, jak zpětný teplotní proces urychlit. Dejte pozor, aby bylo maso opravdu dobře zabaleno, a dejte ho do studené až ledové vody, kterou za 5 minut vyměňte. Ano, zní to podivně, hodně lidí ho namáčí do teplé nebo do horké. Tento manévr však urychlí proces jen zdánlivě. Ve skutečnosti totiž vytváří hlavně prostředí pro rozvoj škodlivých bakterií.

Vlivem vysokých teplot navíc může bílkovina uvnitř masa začít tuhnout. Pak budete začínat vaření s masem, které je již předem odsouzeno ke špatné chuti.

Zdroj: USDA, Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]