Ubrusy jsou opět v módě a vybere si úplně každý

Na téma ubrusy byla dokonce provedená studie, aby se potvrdilo, zda a jakou roli hrají při stolování. Možná vás nepřekvapí, že ubrus má na atmosféru stolování velký vliv. Cílem této studie bylo zjistit vliv ubrusů a prostírání na vnímání potravin. Celkem 247 účastníků dostalo jídlo s různými ubrusy, buď textilními nebo papírovými, v reálném prostředí restaurace. Výsledky ukázaly, že látkové ubrusy skutečně přispívají k celkové atmosféře stolování a jsou nejoblíbenější.

Lidé, kteří jedli u stolu, který byl oděn do látkového ubrusu si objednávali po hlavním jídle i dezert, kávu, skleničku vína a zkrátka u stolu panovala dobrá nálada. Lidé, kteří stolovali u stolu, kde nebyl ubrus, ale jen papírové ubrousky, nějaká ta dekorace, ukončili pohoštění mnohem dříve a atmosféra dle výsledků nebyla tak srdečná. Možná jsou to nepatrné rozdíly, ale faktem zůstává, že není radno podceňovat službu klasického látkového ubrusu. Lidé stolující u takového stolu bývají spokojenější, více jim chutná. Studie přišla se závěrem, že investice do ubrusu se vyplatí.

Ubrus změní atmosféru

I přesto, že nehodláte zrovna snášet na stůl pohoštění pro hosty, má ubrus v domácnosti smysl. Dokáže jedinečným způsobem změnit atmosféru celé místnosti. Ať už kuchyně či jídelny. Dřív byl krásně vyžehlený ubrus na stole základ. Byl pýchou každé hospodyňky. Na nějakou dobu se ubrusy téměř vytratili, nikomu se nechtělo vyšívat, prát a žehlit ubrusy. Ovšem bylo jen otázkou času, kdy interiéroví návrháři vdechnou ubrusům nový život. A rozhodně nemusí jít o vyšívané a nažehlené ubrusy. V módě jsou dnes i krčené látky. Mnohdy si kladete dokonce otázku, zda jde o ubrus nebo kobereček či náhodou někdo namísto ubrusu nehodil na stůl závěs. Vybere si úplně každý. Ať už preferujete styl venkovský, boho, industriální, moderní, retro.

Vybírat můžete mezi jednobarevnými, vícebarevnými, s exotickým vzorem, mramorovým vzorem, ubrusy s puntíky, proužky, kytkami, zelenými listy, vzory marockých dlaždic a další. Háčkované, vyšívané, krajkové, hladké, krčené. Ubrusy můžete koupit nebo si i sami vyrobit – není to nic složitého. Ubrus může být přes celý stůl nebo jen běhoun přes střed stolu, doplněný o zajímavé prostírání.

Samozřejmě je také rozdíl použít ubrus pro běžný den nebo pro slavnostní atmosféru. Ubrusy lze dále vybírat i podle ročního období a příležitosti: Vánoce, Velikonoce. Někdy se na stůl kladou i ubrusy dva. Jeden přes celý stůl, druhý menší doprostřed nebo středem stolu. S ubrusy se dá zkrátka čarovat a určitě díky nim vyčarujete i kouzelnou atmosféru u vás doma.

Fotografie: Walmart, Etsy, Lucydecordesign