Dům na břehu jezera nabízí nádherný výhled a útulný interiér

Domy u jezera či rybníka vždy patřily a stále patří mezi velmi vyhledávané. Pokud nemůžeme v jejich blízkosti mít dům, toužíme po tom postavit si v blízkosti vody alespoň chatu, kde bychom mohli trávit víkendy či letní dovolenou. V českých poměrech se tyto chaty nacházejí u vodních ploch, tedy u jezer, řek či rybníků. Jsou ale země, ve kterých se tyto nemovitosti staví na vodní hladině, nebo také nad vodní hladinou. Příkladem může být chata v americkém Maine, která se nad vodní hladinou tyčí pomocí ocelových kůlů, které ji podpírají a jejichž druhá část končí pod vodní hladinou rybníka.

Nevšední místo pro dovolenou i soukromé oslavy

Jedná se o tři chaty, jejichž styl vychází z původní místní rybářské architektury. Budovy jsou postavené do tvaru písmene T s tím, že prostřední, největší chata je vystavěna směrem do rybníka, a ostatní dvě obytné chaty se nacházejí na jeho břehu. Všechny tři chaty jsou poté propojeny venkovní dřevěnou terasou, ze které je nádherný výhled do okolní panenské přírody

V chatě nad rybníkem se nachází společné prostory, tedy kuchyň, jídelna a obývací pokoj, v ostatních dvou chatách jsou poté ložnice. Celý komplex představuje velmi zajímavé místo, kde se dá například prožít nevšední narozeninová oslava s velkým množstvím přátel či celou rozvětvenou rodinou. Chaty mají klasický styl a jsou obložené bílým dřevem. Spodní část prostřední chaty je poté pomocí ocelových bílých sloupů ukotvena v žulovém podloží rybníka.

Sloupy jako opora i design a dřevo všude kolem

Dřevo je dominantním materiálem také interiéru, kde celá velká místnost, ve které se pojí funkce kuchyně, jídelny a obývacího pokoje, je obložená světlým dřevem. To tak najdeme na podlaze, stěnách, stropě i nábytku. Z designového hlediska je potom velmi zajímavé spojení tohoto dřeva se sedací soupravou, židlemi a závěsy v tmavě červené barvě.

Dalším designovým prvkem v tomto prostoru jsou rovněž ocelové sloupy, které ze dna rybníka prostupují spodní části chaty přes její vnitřní prostory až do střechy. Sloupy jsou totiž velmi důležitým konstrukčním prvkem, který celou stavbu zajišťuje. Dřevo je překvapivě dominantním materiálem také v obou koupelnách, kde ho rovněž nalezneme na všech stěnách, stropě, podlaze i nábytku. Pouze prostorný prosklený sprchový kout je obložen mramorovou deskou.

Fotografie: Elliott + Elliott Architecture

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]