Účinná přírodní dezinfekce pomůže efektivně vyčistit vaši domácnost

Dezinfekce je aktuálně mnohem větším tématem, než kdy dříve. Čisté a zdravé prostředí domácnosti je základem zdraví a spokojeného života celé rodiny. To ale vyžaduje pravidelný úklid a čištění všech součástí domova. Na trhu je celá řada čistících a dezinfekčních přípravků. Pokud dáváte přednost přírodním látkám oproti těm chemickým, přečtěte si následující ověřené tipy, jak vydezinfikovat domácnost přírodním způsobem.

Ocet a citrón k dezinfekci koupelny

Pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky, je pochopitelné, že hledáte přírodní alternativu. Možností je mnoho a záleží jen na vás, čemu dáte přednost. Navíc můžete vybírat z metod, které vychází i z běžných ingrediencí každé kuchyně. Takovým příkladem je ocet a citrón. Dohromady totiž působí jako silný dezinfekční přípravek. Velmi účinný je například při čištění koupelny.

Zázračnou směs namícháte z 1 litru vody, ¼ bílého octa a citrónové šťávy. Pro praktičtější použití doporučujeme ji přelít do rozprašovače a podle potřeby aplikovat k dezinfekci. Takto aplikovaný roztok stačí přetřít vlhkým hadříkem. Kromě dezinfekce funguje i k odstraňování zašlých povrchů. Bude zapotřebí ale nechat směs působit přes noc a přidat horkou vodu. Takto vyčistíte například toaletu.

Peroxid vodíku s octem nebo olejem z čajovníku

Opět ocet, tentokrát v jiné kombinaci. Pokud smícháte ocet s peroxidem vodíku, získáte jeden z nejsilnějších dezinfekčních prostředků. Dokáže eliminovat nejrůznější bakterie a choroboplodné zárodky. Je proto vhodný k pravidelnému úklidu kuchyně. Připravíte jej tak, že v rozprašovací láhvi smícháte 500 ml octa, 400 ml vody a 50 ml peroxidu vodíku. Vše dobře promíchejte a můžete se pustit do aplikování. Opět nezapomeňte vše přetřít hadříkem.

Peroxid vodíku můžete smíchat i s čajovníkovým olejem. Tato směs je vhodná zejména pro ty, kteří mají domácí mazlíčky. Čajovník totiž přirozeně působí jako repelent proti blechám a klíšťatům. Účinný prostředek namícháte ze 750 ml vody, ¼ šálku peroxidu vodíku, 2 polévkových lžic citrónové šťávy a 10 kapek oleje z čajovníku. Aplikujte jako v předchozích případech také rozprašovačem.

Eukalyptový olej

Eukalyptový olej se v domácnosti rozhodně neztratí. Oblíbený je zejména pro tyto účinky:

  • ničí bakterie
  • odpuzuje komáry a jiný hmyz
  • příjemně aromatizuje prostředí

Pokud jej chcete využít k dezinfikování, zajistíte v domácnosti navíc příjemnou vůni. Stačí rozmíchat eukalyptový olej a libovolně v domácnosti použít. Na litr vody přidejte 150 ml oleje. Takto připravený roztok vás zbaví bakterií, nečistot a zanechá provoněný dům.

Bikarbonát

Vynikající a všestranné využití v domácnosti má i bikarbonát neboli hydrogenuhličitan. Ten můžete použít k čištění trouby nebo odpadů. K čistění odpadů použijte 2 lžíce hydrogenuhličitanu a 250 ml octa. Nechte působit celou noc a ráno zalijte horkou vodou.

Fotografie: Pixabay, Freepik