Účinné hubení plevele: Zvolte jeden z 5 domácích prostředků, které vás ho navždy zbaví

Fotografie: Depositphotos

Plevel na zahradě může způsobit spoustu problémů. Mohou být nepříjemné a není vždy snadné je odstranit. Naštěstí existuje mnoho domácích prostředků, které jsou v boji proti plevelům účinné.

Plevel na záhonech, v záhonech a mezi dlažebními deskami je postrachem každého majitele zahrady. Domácí prostředky proti plevelům jsou řešením pro ty z nás, kteří se vyhýbají herbicidům. Z ingrediencí, které se nacházejí v každé domácnosti, můžeme snadno připravit účinné domácí prostředky proti plevelům nebo organické mulče. Zde je 5 domácích prostředků proti plevelům, které můžete použít na zahradě!

Co je to plevel

Plevelem nazýváme všechny nežádoucí rostliny, které se objevují v zahradách, protože se živí jinými rostlinami a způsobují jejich odumírání. Plevele odebírají vodu a živiny, které jsou nezbytné pro správný růst rostlin. Pokud je na své zahradě objevíte, okamžitě se jich zbavte. Než se rozhodnete použít chemické prostředky k jejich hubení, vyzkoušejte ty přírodní, které rostliny poškozují méně a navíc jsou šetrnější k životnímu prostředí. Jak bojovat proti plevelům domácími metodami?

Ocet a kuchyňská sůl

Velmi známým domácím prostředkem na hubení plevele je postřik zředěným octem. Je to osvědčený způsob proti plevelům na štěrkových cestách a dlažebních kostkách a samotný ocet má na zahradě mnoho dalších využití. Nejlepším prostředkem k hubení plevele je lihový ocet, který má nejvyšší kyselost. Je to také nejlevnější druh octa a jeho použití proti plevelům je povoleno i v ekologickém zemědělství. Ocet lze samozřejmě použít i v jiných ročních obdobích, ale nejlepší je zničit plevel dříve, než vykvete a rozšíří se.

Mladé plevele jsou také méně odolné než starší a snáze se ničí octem. Nezapomeňte, že ocet ničí i jiné rostliny, takže nepostřikujte plevel na záhonech nebo zeleninových políčkách (a pokud tak učiníte, dbejte na to, aby se ocet při postřiku mezi řádky nedostal na vaše plodiny).

Fotografie: Pexels

Další známou domácí metodou boje proti plevelům je posypání jejich listů kuchyňskou solí. Tímto způsobem se můžeme zbavit plevele nebo mechu rostoucího v mezerách mezi betonovými deskami a podél obrubníků. Za slunečného dne bez deště posypte sůl přímo na rostliny, které poté postříkejte vodou. K postřiku kopřiv lze použít vodný roztok soli (1 dávka soli na 3 dávky vody).

Vyzkoušejte jedlou sodu

Dalším domácím způsobem, jak se zbavit plevele rostoucího ve štěrbinách dlažeb, je posypat je jedlou sodou , nejlépe brzy na jaře, kdy je plevel ještě malý. Jedlá soda je skvělá pro vyhubení pampelišky ve spárách dlažby. Stačí posypat listy pampelišky jedlou sodou a rostlina po 24 hodinách odumírá. Vyplatí se také vědět, že jedlá soda může mít na zahradě mnoho dalších využití.

Dřevěný popel na plevel

Dřevěný popel je stejně účinný jako předchozí domácí prostředky. Obsahuje vysoké pH, které odkyseluje půdu, a díky tomu v ní neroste plevel. Jedná se o rostliny, které preferují mírně kyselá stanoviště. Nezapomeňte však, že tento patent nesmíte použít pro kyselomilné okrasné rostliny. Popel ze spáleného dřeva nasypte přímo pod rostliny a na plevel.

Fotografie: Freepik

Prostředek na mytí nádobí

Prostředek na mytí nádobí je látka, která je skvělá v boji proti plevelům. Aby fungoval správně, nalijte 1/3 šálku prostředku na praní do lahvičky s rozprašovačem naplněné vodou. Poté uzavřenou lahvičku důkladně protřepejte a roztok je připraven. Poté jej rovnoměrně rozetřete na všechny plevele na zahradě. Stejně jako u octa dbejte na to, aby se roztok nedostal do zdravých rostlin.

Mulčováním proti plevelům

Dalším domácím způsobem, jak se zbavit plevele, je rozprostřít kolem květinových nebo zeleninových záhonů vrstvy starých novin, lepenky nebo starého koberce. Rozprostření izolační vrstvy na povrch půdy brání rostlinám v přístupu ke světlu a kyslíku. Zároveň brání klíčení semen.

Rozložte noviny nebo lepenku v několika vrstvách na místa, kde se chcete zbavit plevele. Rozprostřený materiál pokryjte 7cm vrstvou kůry. Dalším způsobem je položit na zem kus starého koberce. Po měsíci koberec odstraňte a zbytky plevele odstraňte motykou.

Zdroj: Goodhousekeeping

 

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]