Účinné přírodní metody, jak se zbavit mravenců v domácnosti

Fotografie: Pixabay

Objevit doma hmyz je vždy nepříjemné. Jedním z častých hmyzích návštěvníků našich domovů jsou mravenci. Dostanou se téměř všude a jejich kolonie může způsobit poměrně velké škody. Kromě toho, že jsou samozřejmě problémem z hlediska hygieny, neboť mohou vaše potraviny kontaminovat nejrůznějšími choroboplodnými zárodky, mohou být některé druhy mravenců i nebezpečné z hlediska zdraví, zejména pro malé děti či osoby, které jsou na jejich kousnutí alergické.

Mravenci se většinou objeví zcela neočekávaně, ale s našimi triky, jak se jich snadno a rychle zbavit, vás nepřekvapí a budete na tyto nevítané hosty v případě potřeby vždy připraveni. Navíc se jedná o přípravky velmi šetrné, přírodní, ale účinné.

Citrusy

Pokud jde o potraviny, nemají mravenci rádi zejména citrusy, například citrony či pomeranče, mravencům totiž vadí jejich aromatickou vůni. Opět se tak vyplatí potřít citronovou šťávou či umístit kousky citronové kůry na místech, kde vás mravenci trápí, například na kuchyňské lince. Vyplácí se také občas vytřít podlahu vodou s trochou citronové šťávy. Z pomerančové kůry a trochy teplé vody můžete vytvořit účinnou pastu, kterou nanesete v okolí dveří a oken, a ona bude působit jako přirozený odpuzovač.

Křída

Jedním z prostředků, prostřednictvím kterého se lze mravenců zbavit, je křída. Křída totiž obsahuje uhličitan vápenatý, který mravenci nemají rádi. Stačí tak práškovou křídu nastříkat do míst, kudy mravenci do vašeho domu pronikají, či nakreslit kolem dveří a oken čáru a mravenci se vašemu obydlí vyhnou.

Sůl a pepř

Zatímco cukr je nejlepším přítelem mravenců a také věcí, která je do našich domovů velmi láká, sůl a pepř jsou jeho opakem. Opět stačí pepř nasypat na místa, kudy mravenci do vaší domácnosti pronikají, anebo si můžete z pepře a vody vytvořit také jednoduchý postřik. Do koutů a roků místností můžete nasypat také trochu soli, případně si vytvořit solný roztok rozpuštěním většího množství soli v horké vodě. Na případné návštěvníky budete tak vždy připraveni.

Bílý ocet

Dalším z účinných prostředků proti mravencům je ocet, roztok vytvořený smícháním stejného množství vody a octa použijte na postříkání okenních parapetů, okolí dveří či oken. Postřik opakujte nejlépe každý den několik dní po sobě, aby vůně octa byla stále intenzivní a mravence odradila.

Skořice, hřebíček a máta

Z bylinek na mravence negativně působí zejména skořice, hřebíček a máta. Důvodem je obsah specifických látek, jako je eugenol či mentol, které vytvářejí intenzivní aroma, které toto koření a bylinku charakterizuje. Můžete je použít v přirozené podobě nebo jako éterické oleje, které smícháte s vodou a nalijete do lahviček s rozprašovačem. Nejenže se díky tomuto koření a bylince zbavíte mravenců, ale zároveň si také krásně provoníte váš domov.

Fotografie: Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]