Ucpaný odpad lze uvolnit naprosto bez starostí. Stačí použít funkční metodu, kterou se instalatéři učí ve škole

Fotografie: Depositphotos

Ucpaný dřez je něco, s čím si mnoho lidí neví rady, a tak místo toho zavolají instalatéra. Jenže jsou to zbytečně vyhozené peníze, protože s tímto návodem si dřez zvládnete opravit i sami.

K úklidu kuchyně nevyhnutelně patří i umytí a kompletní dezinfekce dřezu. Díky tomu i snadno zjistíte, jestli je dřez ucpaný, nebo ne. Ucpání dřezu způsobují zbytky jídla a jiných nečistot, které do dřezu odtékají společně s vodou, a potom je třeba dřez vyčistit i zevnitř. Mnoho lidí řeší tuto situaci přes instalatéra, ačkoliv by vůbec nemuseli, protože s touto situací si hravě poradíte i sami. Co k tomu potřebujete a jak to správně provést?

Jak si poradit s ucpaným dřezem

Ne každý si může dovolit řešit ucpaný zapáchající dřez přes instalatéra, a proto existuje jednouchý návod, jak to vyřešit po domácku. Dřez pročistíte od všech možných bakterií a nečistot a už se vám nebude ucpávat. Pokud nechcete dělat všechno sami, budete muset zavolat instalatéra, aby nainstaloval speciální sifon. Ale to vše lze udělat ručně. Podstatou metody je, že sifon je instalován zvláštním způsobem. Do kuchyně je lepší dávat vlnité sifony. Nejprve je ale nainstalujte ohnutím do klikatého tvaru.

V tomto případě se vytvoří vodní uzávěr. Mnozí řeknou, že tento design jistě bude mít nějaké problémy. Že například voda nezadrží nepříjemné pachy, které pocházejí z kanalizačního potrubí. Toto je pravdivé tvrzení, ale pouze v případě, že je cikcak instalován pod koupelnou, kde bude pro konstrukci málo místa, a tak bude stísněná. Ale pod kuchyňským dřezem je místa dost. Když dojde k zablokování, stačí zatáčku rozhýbat. Voda bude zase stékat do odpadu a za vteřinu bude problém pryč.

Triky, jak ucpaný dřez uvolnit

Jestliže nechcete měnit sifon, můžete vyzkoušet i jiné a účinné triky, jak ucpaný dřez uvolnit. Pokud máte rádi přírodní prostředky, vyzkoušejte roztok jedlé sody a octa. Smíchejte je dohromady v poměru 3 odměrky jedlé sody a 1 odměrka octa a poté nalijte přímo do ucpaného odpadu. Po 15 minutách vše zalijte velkým množstvím vroucí vody. Dalším tipem je gumový posilovač. Jeho použití není obtížné. Stačí zaplavit odtok, který je ucpaný. Následně zatlačte na píst a voda vytvoří tlak, jenž může protlačit ucpání v potrubí.

Fotografie: Pixabay

Posledním trikem jsou chemikálie, ale je dobré je nechat jako poslední možnost – když jiné způsoby, jak ucpané umyvadlo uvolnit, nepomohly. Zatímco jejich profylaktické použití vás může zachránit před ucpaným potrubím, mějte na paměti, že jsou velmi pevné a jejich použití ve velkém množství může poškodit těsnění potrubí. A od toho je blízká cesta ke kapajícímu dřezu a volání instalatéra. Pokud chcete použít čistič odtoku, jednoduše ho vložte do odtoku podle návodu a naplňte vodou. Počkejte vhodnou dobu a znovu opláchněte.

Zdroj: Apartmenttherapy

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]