Ucpaný odpad není nic, co by člověk rád řešil. Co vše může přispět k jeho ucpání?

Většina lidí moc dobře zná problémy s odpadem a ví, co do něj patří a co nepatří. Nicméně najdou se tací, kteří tento problém nějak neřeší – možná ještě nikdy ucpaný odpad neměli a neví, co je to za starosti. Také se však stává, že k ucpání odpadu přispějí děti. I ty bychom měli poučit o tom, co do odpadu nepatří. Protože z ucpaného odpadu hrozí problémy, které se mohou finančně vyšplhat hodně nahoru.

Zbytky jídel

Některé zbytky zůstanou na talíři, jako jsou kousíčky rýže, těstoviny, čočka apod. Než vložíte talíř do dřezu, je vhodné jej setřít ubrouskem. Tyto malé zbytky v odpadu nabobtnají a ucpu jej. Řešením může být sítko, které tyto částečky zachytí, vy je potom vyhodíte do koše.

Skořápky od vajec

Pokud nemáte namontovanou drtičku odpadů, pak pozor na loupání vajec ve dřezu. I malé částečky mohou přispět k ucpání odpadu. Drobné skořápky se spojí s ostatními zbytky a vytvoří jeden velký špunt.

Mouka a strouhanka

Pokud vysypete do dřezu zbytky mouky a strouhanky (třeba po obalování řízků), zvyšuje se riziko ucpání odpadu. Mouka a voda vytvoří lepidlo a nabalují na sebe další zbytky. To odpadu příliš neprospívá.

Léky

Dělali jste pořádek v lékárničce a nevíte, co s léky? Ty patří zpátky do lékárny, kde už vědí, jak se starými léky naložit, určitě nepatří do koše, toalety ani odpadu. Léky vodu kontaminují, nehledě na to, že v odpadu mohou díky chemické reakci vyvolat pěknou paseku.

Vlasy a chlupy

Nejčastěji se odpad ucpe díky vlasům a chlupům. Opět je vhodné používat sítko, které část vlasů zachytí. Drobným chlupům (zvlášť po holení) nezabráníme, aby neodtekly s vodou do odpadu. Nicméně je vhodné jednou týdně, jako prevenci, odpad vyčistit. Třeba octem a solí nebo jedlou sodou. Vlasy, které si vyčešete neházejte ani do toalety, ale do koše.

Nálepky ze sklenic a ovoce

Papír a lepidlo se rozkládají velmi špatně a dlouho. Nálepky umývejte ze sklenic opět se sítkem ve dřezu nebo v lavoru a vyhoďte je do koše. Totéž udělejte s nálepkami z ovoce či zeleniny.

Stavební materiál

Asi nikoho nenapadne házet do dřezu stavební materiál. Nicméně stává se, že musíte umýt misku od sádry, štětec od barev apod. To vše přináší riziko ucpání odpadu, neboť tyto zbytky se usazují na stěnách odpadu. Opět setřete hadrem či ubrouskem co největší množství nečistot, pokud nemáte jinou možnost mytí. Poté nechte delší dobu téct proud čisté vody a pro jistotu nalijte do odtoku opět ocet, mycí přípravek a sůl nebo sodu. Po 10 minutách působení propláchněte proudem vody.

Kondomy a hygienické potřeby

Kondomy jsou vyrobené z latexu a tudíž se nikdy nerozpustí. Nepatří ani do toalety, ale do odpadkového koše. V odpadu mohou napáchat učiněné peklo. Totéž platí o dámských vložkách a tamponech. Nasají vodu a ucpou odpad v toaletě než bys řekl švec.

Obrázky: bfplumber, californialodging