V současné době se, v souvislosti s pandemií covid-19, kladou zvýšené nároky na hygienu a prevenci nemocí. Pokud v domácnosti máte někoho nakaženého, je třeba věnovat zvláštní pozornost úklidu.
Nezbytný je každodenní úklid. Onemocnění covid-19 je velmi nakažlivé a může se přenášet kapénkami. Pokud žijeme v domácnosti s člověkem, který touto nemocí onemocněl, pravděpodobně se dotýkáme společných povrchů. Ty proto nejprve očistěte mýdlem a vodou. Nevynechte ani stoly, židle, madla a držadla, vypínače, kliky u dveří, klávesnice u počítačů, mobilní telefony, umyvadlové baterie a dřezy. Po vyčištění mýdlem povrch dezinfikujte.
Dezinfikovat můžete různými přípravky
K dezinfekci můžete použít přípravky z drogerie, které ničí viry a bakterie. Měly by obsahovat minimálně 70 % alkoholu. Můžete také dezinfikovat bělidlem, to ale bude fungovat jen pokud ho správně naředíte. Držte se pokynů na obalu, případně se drže poměru, který doporučuje 4 čajové lžičky bělidla na jeden litr vody. Nikdy bělidlo nemíchejte s jiným čisticím prostředkem nebo s amoniakem.
Pro správnou dezinfekci povrchů se doporučuje udržovat po dobu několika minut vlhkost, abyste zajistili, že všechny choroboplodné zárodky byly zničené. Dbejte také na používání ochranných prostředků, jako jsou rukavice, a při úklidu zajistěte, aby místnost byla dobře větraná.
Umyjte i látky
Měkké povrchy, jako například závěsy, koberce a ubrusy, očistěte mýdlem a vodou, případně speciálními prostředky pro tyto látky určené. Podle pokynů výrobce je umyjte v co nejvíce horké vodě a dobře osušte. Existují i dezinfekční prostředky přímo na čištění měkkých a látkových povrchů.
Pokud perete prádlo pacientovi s koronavirem, noste při tom jednorázové rukavice, špinavým oblečením netřepejte a perte při co nejvyšší teplotě, jakou prádlo vzhledem k materiálu snese. Poté prádlo velmi dobře osušte. Nemusíte se bát prát oblečení spolu s oděvy zdravých lidí, virus se takto nepřenese. Měli byste ale vydezinfikovat nádobu, ve které bylo prádlo uloženo.
Osobní hygiena je důležitá
Dbejte také na osobní hygienu. Ruce si myjte často a po dobu nejméně dvaceti vteřin. Po sundání rukavic a po kontaktu s pacientem si je rovněž okamžitě umyjte. Používejte pravidelně a preventivně dezinfekční prostředek na ruce, který obsahuje nejméně 60 % alkoholu. Umývat byste se měli vždy po kašlání, smrkání nebo kýchání, po použití toalety, než začnete připravovat nebo konzumovat jídlo, po kontaktu s domácími mazlíčky a před dotykem očí, úst nebo nosu.
Stravovat byste se měli v oddělených místnostech. Nádobí myjte v rukavicích a v horké vodě, případně v myčce na nádobí. Je vhodné také pacientovi vyhranit samostatný odpadkový koš a při jeho vynášení si nasazovat jednorázové rukavice. Poté si znovu důkladně umyjte ruce. Pokud budete dodržovat tyto zásady, minimalizujete riziko přenosu.
Zdroj: CDC