Uklízečka prozradila, jak jednoduše obnovit původní hebkost ručníků a kvalitu utěrek

Fotografie: Pixabay

Zná to snad každý z nás – po nějakém čase prostě ručníky nebo osušky zhrubnou, z utěrek zase nejdou odstranit skvrny, a čím častěji je používáme, tím je to horší. Dřív bylo snadné utěrky a ručníky vyhodit a koupit si nové. Ceny vás stoupají a občas je nutné přemýšlet nejen ekonomicky, ale také ekologicky.

Jak se správně starat o ručníky a utěrky?

Bohužel někdy obyčejné vyprání v pračce nestačí. Můžete mít i ty nejlepší prací prášek nebo tablety a výsledek nemusí být dokonalý. Ručníkům a osuškám ale můžete snadno dodat vzhled, jako byste je právě zakoupili. Pozadu nezůstane ani hebkost ručníků. Stačí jen vědět, jak na to.

Na tuto metodu vám budou stačit je tři složky:

  • Jedlá soda
  • Gel na mytí nádobí
  • Sůl

Všechny ingredience by měl mít každý z nás doma, a navíc se nejedla o chemické složky. Používají se ve všech ekologických pracích prášcích a prostředcích na čištění. Po tomto praní budou vaše ručníky nejen jako nové, ale také bezpečné pro vaše zdraví, zvlášť pokud jste alergici nebo máte doma malé děti, které bývají na chemické prostředky z drogerií citlivější.

Fotografie: Pixabay

Stačí tedy jen naházet špinavé ručníky a utěrky do vany, přidat k nim 1-2 lžíce jedné sody, přidat pár kapek gelu na mytí nádobí a jednu lžíci soli. Vanu nebo umyvadlo naplňte teplou vodou a ručníky nechte ponořené asi 15 minut. Poté je vyždímejte a opláchněte ve studené vodě a pověste, aby uschly.

I ti, kteří perou v klasickém prášku, by o ručníky měli pečovat

Pokud se vám tento postup zdá přírodní až moc, můžete zůstat u osvědčené klasiky. I tady ale platí pár pravidel, které je nutné dodržet, pokud chcete, aby vám ručníky sloužily dlouho. Především je nutné myslet na hebkost už při nákupu samotného ručníku.

Čím delší vlas, tím bude hebčí. A každý se chce po koupání zabalit do příjemného materiálu. Kratší vlas patří spíše do saun. Ručníky před prvním použitím vyperte se stejně barevným prádlem nejméně na 40 stupňů. A rozhodně při praní nepoužívejte aviváž. Ručníky po ní sice budou chvíli voňavé, ale ztratí veškeré vlastnosti, které jsou pro ně typické.

Zakázané je také žehlení ručníků a pozor si dávejte na to, abyste nepřeplnili pračku. I to může ručníky poničit. Pro ručníky bude nejlepší, když je budete sušit v sušičce, pokud ji ale nemáte, dejte si pozor, abyste je nesušili na topení nebo přímém slunci. Nejlepší je pověsit je tak, aby na ně nešlo sluníčko, ale zároveň měli dostatek vzduchu. Při sušení uvnitř tak nechávejte pootevřené okno.