Uklízet domácnost po svátcích není žádný med aneb pohodový povánoční lednový úklid

Než vypuknou Vánoce, většina hospodyněk šílí a uklízí ostošet, aby se vše lesklo a vonělo. Nicméně uklízet domácnost po svátcích není také žádný med. Všude samá třpytka, dekorace, jehličí, tácky s cukrovím apod. Myslíme si, že jeden blázinec v prosinci stačil. Jak si tedy usnadnit lednový úklid?

Říká se, že ani slon se nejí celý. Tudíž ideální stav je, když si úklid rozdělíte do dílčích částí. Stromeček i vánoční ozdoby mohou být až do Tří králů 6. ledna. Nejlepším řešením je tedy začít uklízet postupně. Ať už dekorace anebo i klasický úklid. Předpokládáme, že i během svátků jste občas vzali do ruky prachovku či vysavač. Pokud jste neuklízeli a jen si užívali volna, budete to mít krapet horší.

Ukliďte vše, co visí

Nejdříve se zaměřte na veškeré ozdoby, které visí. Ať jsou to ozdoby na dveře, okna, stěny. Různé vánoční řetězy, korálky, girlandy. Ukliďte veškeré visící dekorace. Jestliže chcete mít ještě nějakou tu dekoraci i během ledna, pak nechte tu nejpěknější a dejte přednost minimalizmu.

Ukliďte vše, co leží

Následující den ukliďte ukliďte všechny dekorace, které někde leží. Baňky ve skleněné váze, svícny, šišky na okenním parapetu, vánoční kartičky a další ozdoby. Nechte opět pouze pár ozdob, aby přechod z výzdoby nebyl tak drastický a nezmizlo naráz vše. Mnohdy má člověk dojem, jakmile uklidí veškeré dekorace, že je interiér prázdný a smutný. Uklízejte dekorace tedy postupně.

Světýlka

Jestliže máte na každé polici, okenním parapetu či nábytku světýlka, zredukujte jejich počet a nechte opět pouze sem tam něco. Když budete uklízet ozdoby postupně, můžete postupně utírat i prach a rovnat původní věci a dekorace zpátky na police.

Bytové textilie

Máte-li vánoční ubrusy, závěsy, přehozy, povlečení, pak je sundejte, dejte již běžné a vánoční vyperte, vyžehlete a uschovejte na příští rok. Práci si rozdělte tak, že každý den uděláte něco. Jednak vás to tak neunaví, a pak nebudete mít pocit, že je najedenou vaše domácnost smutná bez tolika ozdob. Vánoční ozdoby nahraďte typicky zimní dekorací.

Obrázky: healthymummy, vsreviews