Unikátně ozdobená velikonoční vejce zaručeně potěší koledníky. Pomůže alobal i vata

Fotografie: Eliška Jindříšková / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Velikonoční svátky se kvapem blíží. A protože zároveň s nimi vítáme nadcházející jaro, všichni si rádi v tomto duchu zdobí své příbytky.

Dospělí se těší z jara, křesťané ze vzkříšení Ježíše Krista, s nímž jsou velikonoční svátky pevně spjaté, a děti se radují ze všeho – zejména však z velikonočních tradic. Tou základní je barvení a zdobení velikonočních vajíček. Zručné malérečky na Moravě zdobí kraslice nevšedními způsoby – co kraslice, to unikát. Doma se většinou vařená vajíčka barví a polepují samolepkami, na kraslicích se vytvářejí vzory z nastříhané slámy, háčkují se na ně ozdobné košíčky, někdo jiný zase používá voskování, barvení cibulovými slupkami a červenou řepou.

Netradiční způsob zdobení vajíček

Celý výčet zdobicích technik není třeba uvádět, ale u jednoho zcela neobvyklého vzhledu velikonočního vajíčka, o němž se píše na webu DomekIOgrodek, se přece jen pozastavíme. A návod, jak si na ozdobená vajíčka můžete sami vyrobit stojan, jsme na BydlímeÚtulně už dříve zveřejnili.

Hliníková fólie neboli alobal patří k základním doplňkům kuchyně. Slouží k balení, přípravě potravy apod. Pojďte objevit další možnosti využití alobalu a vytvořit z něj něco neobvyklého. Třeba právě teď před Velikonocemi. Můžete při tom i zjistit, která strana fólie udržuje teplo, jak uvádějí na webu MniamMniam. Při zdobení vajíček jsou vosk, fixy či ubrouskové techniky už příliš okoukané. A tak to tentokrát zkuste s alobalem.

Velikonoční tradice barvení vajíček
Fotografie: Pixabay

Velikonoce jsou zpět: Ozdobená okna signalizují, že koledníci jsou vítáni. Nemusí se jednat o drahé dekorace

Připravte si jedlou potravinářskou barvu, vatu a alobal. A protože vzory vypadají lépe na světlém podkladu, pokuste se sehnat vajíčka bílá. Vejce předem nevařte. Do několika misek si podle návodu připravte různá potravinářská barviva, nejlépe ve světlejších odstínech. Oddělte si z balíčku takové kousky vaty, abyste jimi mohli následně vejce pěkně obalit. Naměřte a nastříhejte čtverečky alobalu, aby se do nich celé vajíčko vešlo.

Vajíčka s mramorovými vzory

Kusy vaty namočte na chvíli do barev a poté jimi vajíčka obalte. A vrchní vrstvou bude alobal. Pracujte třeba nad dřezem, abyste barvami neudělali v domácnosti víc škody než užitku. Pokud jste si ještě nepřipravili hrnec s vodou, učiňte tak nyní. Vajíčka vložte do vody a vařte, jak jste zvyklí. Nejlépe natvrdo. Po uvaření vejce prudce zchlaďte studenou vodou. A pak už můžete přistoupit k odstranění hliníkové fólie a vaty. Na vejcích se vám vytvořilo zajímavé mramorování, kterého dosáhnete pouze uvedenou metodou.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*