Ušijte si krásný závěs z pohodlí domova. Zvládnete to i s minimem zkušeností

Fotografie: Freepik

Závěsy jsou jak funkčním prvkem, tak ozdobou každé místnosti. Tlumí hluk, stíní, zprostředkují soukromí a ještě přispějí k zútulnění a zkrášlí domov. Když si je zvládnete vyrobit sami, budete mít o to větší radost a ještě ušetříte.

Sice je možné ušít závěsy i ruční jehlou a nití, ovšem to by bylo na dlouho a mnohem větší práce, než ušít závěsy pomocí šicího stroje. Díky šicího stroje zvládnete ušít obyčejné závěsy během hodiny až dvou. Složitější závěsy si však vyžadují delší čas. My se zaměříme na jednoduché, obyčejné závěsy, které zvládne i začátečník.

Výběr látky

Nejdříve si musíte vybrat vhodnou látku, ideálně z kategorie látky na závěsy. Pokud byste totiž koupili tenkou látku, mohlo by přes závěsy prosvítat světlo, což asi nechcete. V takovém případě byste museli látku ještě podšít – závěs byl měl tedy dvě vrstvy látky. Výběr látky záleží i na vašich finančních možnostech. Můžete koupit látku velmi levně, ale i takovou, že budete muset sáhnout hluboko do peněženky.

Kolik látky bude potřeba?

Látku musíte vybírat podle připravené naměřené délky a šířky vašeho okna. Také záleží, jak moc nařasený závěs chcete. Pokud bude po zatažení rovný a netrváte na řasení, stačí míra okna plus něco málo navíc. Vždy vezměte o něco málo cm navíc – tak plus 15 až 20 cm.

Fotografie: Pixabay

Šití závěsů

Boční strany:

Začněte tím, že si začistíte boční okraje závěsů. Zahněte okraje 1cm a zažehlete, pak znovu 1 cm a zažehlete. Prošijte okraj a začátek i konec zapošijte, aby se okraj nezačal párat.

Horní a dolní lem:

Předem si rozmyslete, zda budete šít tunýlek, kudy provléknete tyč nebo budete našívat poutka, kolečka apod.

V případě, že chcete závěs řasený, je potřeba vzít o to více látky. Pro efektní nařasení závěsů musíte počítat alespoň s dvojnásobkem šířky okna. Závěsy můžete řasit různým způsobem – ušít jednoduchý tunýlek a nařasit rovnou na tyči nebo tunýlek s horním lemem, přičemž vznikne nahoře kanýrek, můžete našít řasící proužek, také je možné zapošít záhybky a našít kolečka, poutka. Jak budete řešit horní část závěsu si rozmyslete předem.

Spodní lem lze jednoduše zahnout dovnitř a prošít, ovšem také lze i na dolní části závěsu našít volánek nebo nějaký lem.

Fotografie: Pixabay

Jakmile jasno, jak bude vypadat závěs, můžete se pustit do práce. Je úplně jedno, zda nejdříve ušijete horní nebo dolní lem. Nejsnadnější způsob je zahnutí látky dole 1cm a zažehlit, pak znovu 1 cm a opět zažehlit. Jako u bočních stran. Látka bude držet na svém místě a lépe se vám bude spodní okraj zapošívat.

Totéž udělejte s horním okrajem. Pomáhejte si žehličkou, aby látka držela jak chcete. Skvělou pomůckou jsou i nažehlovací lepící proužky, kdy se vám už okraj nikam neuhne a bude držet na svém místě. Pak je šití už snadné.

Na závěr:

  • Pokud předem víte, jak závěs bude vypadat a vše si připravíte předem, zvládnete ušít obyčejné závěsy během jedné až dvou hodin.
  • Na zhotovení závěsů či roletky můžete použít i látky, které doma najdete a různě je k sobě sešít (jako patchwork). Nebo použít základní látku a našít jen širší pruh rozdílné látky nahoře či dole.