Jaro je ideálním obdobím na seřízení oken na letní režim. Udrží tak požadovanou teplotu v domácnosti

Fotografie: Depositphotos

Seřízení plastových oken na letní či zimní režim má své důvody. Nové typy oken je možné seřídit i rukou, na starší typy budete potřebovat určité nářadí.

Většina moderních oken má možnost nastavení na letní a zimní režim. Ten, kdo seřídil v podzimních měsících nastavení oken na zimní režim, jistě ušetřil nějaké ty náklady na vytápění. Zimní nastavení totiž zajistí větší přítlak oken k rámu, díky čemuž žádné zbytečné teplo z bytu neunikne. A také neproniká chladný vzduch do bytu. Zima je však pryč a letní nastavení oken se hlásí o slovo. K čemu je letní seřízení dobré?

Seřízení plastových oken na letní režim

Tento proces zahrnuje úpravu kování oken a většina výrobců ji umožňuje. Bude tak fungovat nepatrná mikroventilace, vzduch může cirkulovat a v místnostech nebude těžký a vlhký. Seřízení plastových oken se provádí na okenních křídlech. Najdete tam šrouby nebo excentrické IS čepy, jimiž stačí pootočit. Pro zimní nastavení jsou šrouby utáhnuté, aby křídlo i s těsnící gumou více přilnulo k rámu, uvádí web Gress. Nyní šroubem pootočte v opačném směru o 180, případně jen 90 stupňů. Přítlak okenního křídla se mírně uvolní.

Znamená to, že dotažením, nebo naopak povolením šroubu kování dostanete plastové okno do požadovaného režimu. Seřízení okenních křídel na zimní a letní režim je poměrně jednoduché a zvládne ho i laik. Budete však potřebovat nějaké nářadí – buď plochý šroubovák, hvězdičku nebo imbus. A to podle typu čepu. U nejnovějších typů oken lze úkon provést i rukou.

Avšak na něco je zapotřebí upozornit: pokud máte okna ještě v záruční lhůtě, neměli byste do nich nijak zasahovat; je možné, že by vám prodejce pak záruku neuznal. Proto se s ním nejprve domluvte o postupu. Možná, že seřízení okenního režimu provede sám.

Za elektřinu se dá snadno ušetřit díky výhodným návykům. Rozpočtu uleví i odpojená televize

Kde přesně se šrouby kování nachází

Plastová okna, která mají možnost změnit režim, jsou z výroby nastavená na letní fungování. Šrouby kování jsou umístěny buď v blízkosti kličky, anebo prakticky po velké části obvodu křídla a jsou označeny ryskou nebo značkou – viz video.

Nastavení režimu si můžete zkontrolovat laickým způsobem, radí web HomeInCube. Pokud jdou okna zavírat lehce, máte nastaven letní režim; jestliže musíte k zavření okna použít sílu a pořádně přitlačit, máte zimní nastavení. Tehdy je okno pevněji přitlačeno ke gumovému těsnění, díky čemuž dosáhnete efektivnějších izolačních vlastností okna. Jestliže režim nastavení oken měníte pravidelně 2x ročně, doporučuje se čepy namazat technickou vazelínou.

Abyste v letních vedrech omezili horko ve svém bytě, radili jsme na BydlímeÚtulně, že můžete na okna instalovat termodeky, s jejichž pomocí ochladíte v létě místnost, kam slunce svítí přímo.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*