Sourozenci se rozhodli pro rekonstrukci, která známým zněla jako šílenství. Přestavěli opuštěnou stáj

Fotografie: Herzi Pinki / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Přeměna chátrající stáje na funkční a stylovou stavbu se podařila španělské rodině. Nejdříve ji chtěli k rekreaci, ale nakonec zahájili nový provoz farmy.

Carlo Alonso se svou sestrou se rozhodli vystavět rekreační útočiště, které by bylo situováno daleko od hluku a hektického městského života. Přáli si, aby spolu se svými rodinami mohli na takovém místě trávit volný čas. A třeba někdy tam i trvale žít. A protože neměli moc finančních prostředků, řekli si, že najdou nějakou starou budovu a svou odpočinkovou stavbu v přírodě vybudují svépomocí.

Potenciál chátrající budovy

Zde je na místě zmínit staré přísloví, které praví, že odpad jednoho může být pokladem druhého. Někomu projdou předměty krátce rukama a odloží je. Druhý každou jednotlivou věc dokáže skutečně ocenit. A když Carlo s Camino objevili starou opuštěnou stáj pro krávy, věděli, že tohle místo i chátrající budova pro ně mají velkou cenu. I když tato kamenná stavba byla v naprosto chátrajícím stavu, lokalita a přírodní prostředí se jim velmi zamlouvalo a byli přesvědčeni, že nemovitost nabízí značný potenciál, píše web MadlyOdd.

Proto budovu koupili. Rozhodli se, že ji s využitím přírodních a recyklovaných materiálů kompletně přestaví. A to se jim povedlo dokonale. Efektivně využili vše, co tamní lokalita mohla poskytnout. Kdo neochutná kouzlo venkova na vlastní kůži, nemůže pochopit, co život v sepětí s přírodou současnému člověku přináší. Klid, ztišení mysli, relax. Lokalita, kde se stáj pro krávy nacházela, byla ideálním místem pro jejich plánovaný projekt.

Manželé pro svou 4člennou rodinu našli geniální řešení, díky kterému za bydlení nic neplatí

Přestavba chátrající stáje

Zásadním problémem však byla celková nestabilita budovy, střecha plná děr a trhliny ve zdech. Tím se však Carlo s Camino nenechali odradit a věřili, že s dostatečným úsilím dokáží stáj přetvořit ve svůj sen. Sestavili tedy plán obnovy. Ten zahrnoval především zpevnění základů a stěn a rekonstrukci střechy. Majitelé zvolili ekologický přístup – využili recyklované materiály a instalovali solární panely pro udržitelný provoz, uvádí web ReshareWorthy.

Na revitalizaci starého statku se jim nakonec podařilo sehnat dostatek peněz a také dobrovolníky. Pomáhala rodina, přátelé, sousedé z tamní komunity. A tak se stáj začala postupně proměňovat: nová střecha, zpevněné zdi dodaly stabilitu celé konstrukci budovy a solární panely začaly vyrábět elektřinu. Byly také zajištěny systémy pro sběr dešťové vody a efektivní plán pro správu odpadů a recyklaci, aby minimalizovali dopad na životní prostředí.

A jak to celé dopadlo

Vůbec největším pokladem byl silný vodní pramen v místě, jejž rodina náležitě využila. Díky němu má rodina všude tekoucí vodu, jezírko v domě, bazén venku a nápojová koryta pro zvířata. Díky videonahrávce můžete i vy být svědky toho, jak se vize dvou sourozenců postupně stávala skutečností a jak se opuštěná ruina změnila v sídlo plné života. Rodina se totiž nakonec rozhodla v místě žít trvale a farmu začala znovu provozovat. O tom, že na skvělé bydlení lze přestavět i staré silo, jsme pro vás na BydlímeÚtulně napsali už dřív.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*