Užitečné tipy, jak využít olej v domácnosti jinak, než na vaření, smažení a pečení

Fotografie: Pixabay

Možná víte, že olej, který doma používáte při vaření a přípravě jídel, je možné použít i jinak. Například kokosový olej může posloužit namísto zubní pasty, olivový nebo avokádový bezvadně promastí ruce a použít lze různé oleje na obličej, pokožku celého těla i na vlasy. Oleje jsou ceněny pro své příznivé účinky na zdraví, ale použít je můžete v případě potřeby i jinak.

Leštěnka

Ať už olivový nebo kokosový olej můžete použít i jako leštěnku. Nábytku neublíží a parádně ho oživí. Dokonce do něj můžete přidat i pár kapek oblíbeného esenciálního oleje, aby vám domácnost zároveň krásně voněla. Mimo dřevěného nábytku můžete olej použít také k ošetření dřevěného nádobí. Výtečně poslouží i k leštění kožené obuvi a koženého nábytku.

Skvělý trik do kuchyně

Něž začnete kuchtit, potřete vařečky olejem. Díky tomu se ne ně nebude lepit těsto při míchání, také lepivé suroviny, jako je marmeláda, sirup, med půjdou snadněji umýt.

Fotografie: Pixabay

Mosaz a nerez

Došel vám úklidový prostředek na mosaz a nerez? Pak vezměte na pomoc olivový nebo jiný olej. Stačí nanést na hadřík a předměty vyčistit, olej zbaví šmouh a retušuje i škrábance.

Zadrhnutý zip

Zadrhl se vám uzávěr u bundy a ne a ne s ním hnout? Pár kapek oleje to zpraví. Vetřete pomocí vatové tyčinky nebo odličovacího tampónu olej co nejblíž uzávěru a snažte se dostat olej i na jezdce, pak stačí opatrně uzávěrem popojet.

Vrzající panty

Vrzají vám dvířka od nábytku či dokonce vchodové dveře? Pak je pomoc snadná. Nakapejte trochu olivového oleje (může být i jiný) do pantu a několikrát dveře otevřete a zavřete, aby se olej dostal na ta správná místa. Podle potřeby ještě kápněte trochu oleje a máte klid.

Fotografie: Pixabay

Pomůže odstranit barvy

Máte ruce od barev? Než je začnete drhnout, potřete ruce olejem a vmasírujte do pokožky. Teprve následně běžte ruce umýt vodou a mýdlem. Barva půjde dolů snáze.