Vadnutí rajčat během vegetačního období je velice nepříjemné zjištění. Zahrádkáři se bojí, že tím úroda končí. Lze to však napravit.
I když pěstování rajčat obvykle nečiní zahrádkářům žádné potíže (až na nekonečný boj s plísňovým onemocněním), přece jen se někdy během vegetačního období stane, že rajčata přestanou prospívat, a dokonce i vadnout. Co potom s tím? Vzdát to a smířit se s faktem, že tento rok tato oblíbená zelenina nebude? Neházejte hned flintu do žita, existují některé metody, které dokáží rostlinám navrátit vitalitu. Musíte ovšem tento chátrající stav zachytit a řešit včas.
Pomoci mohou skořápky s bobkovým listem
Výživa rajčat je klíčová pro jejich zdravý růst a bohatou úrodu. Domácí kondicionér pro rajčata, připravený ze skořápek a bobkového listu, je vynikající způsob, jak poskytnout rostlinám potřebné živiny a zároveň podpořit ekologické zahrádkaření. Skořápky jsou bohaté na vápník, který pomáhá posílit buněčné stěny rostlin a zlepšuje jejich celkovou odolnost, píše web EvergreenSeeds. Bobkový list pak obsahuje vitamíny A a B, karoten a mikroživiny, které podporují asimilaci sacharidů a posilují rostliny proti chorobám.
Tento přírodní kondicionér vyrobíte snadno a jeho aplikace je šetrná k rostlinám i životnímu prostředí. Takže když rajčata začnou vypadat mizerně, je to znamení, že jste někde v péči udělali chybu. Pak uvedený kondicionér připravte a výživu rajčatům doplňte.
Vypěstujte bohatou úrodu vlastních zdravých brambor bez drahých chemických přípravků
Příprava kondicionéru pro rajčata
Použijte skořápky ze dvou vajec (nejlépe vařených), smíchejte je s deseti bobkovými listy a řádně rozmixujte. Zalijte dvěma litry vody a nechte odstát přes noc, aby se ingredience vylouhovaly, doporučuje web DomekIOgrodek. Následně přeceďte a přidejte ještě litr vody. Před použitím nařeďte v poměru litr výluhu na dvacet litrů vody. Aplikujte rostlinám přímo ke kořenům.
Proč vlastně rajčata zavadají
Keře rajčat by měly být pružné a zelené, ale někdy ochabnou, stonky se ohýbají a listy uvadají. A rostlina začne ztrácet sytou barvu. Proč se to děje? Může se stát, že jste k pěstování rajčat vybrali nevhodné místo. Mohou mít nedostatek slunečního svitu, růst poblíž rostlin, které se k nim nehodí a třeba si vzájemně „kradou“ živiny. Ani velké výkyvy teplot (a ty se v posledních letech u nás často odehrávají) rajčatům příliš nevyhovují. Také jste možná nezvolili vhodné půdní podmínky. Anebo se objevil nějaký škůdce.
Ale není ještě všechno ztraceno, rozhodně se pokuste rostlinu posílit jak v růstu, tak v odolnosti. Problém s rajčaty může vzniknout i nesprávnou zálivkou. Nezalévejte příliš studenou vodou, jednorázová větší dávka je lepší než každodenní zalévání malým množstvím vody. Nekropte na listy, ale zalévejte na půdu k rostlině. Nadměrné zavlažování pak vede k rozvoji houbových chorob. A jedním z nich je právě fusariové vadnutí rajčat. Čím dalším můžete rajčata a ostatní teplomilné plodiny hnojit, pro vás píšeme na BydlímeÚtulně průběžně.
Napište komentář