Pěstování česneku není žádná věda, ale měli byste mít na paměti, že průběžným přihnojováním si zajistíte bohatou úrodu a velké palice.
Pěstování česneku se ujme každý, kdo má zahrádku třeba jen jako dlaň maličkou. V obchodech je totiž česnek neúnosně drahý. Což by snad ani tolik nevadilo, kdyby byl kvalitní. Jenže zaplatíte za něj hromadu peněz a za dva tři týdny je plesnivý, scvrklý nebo hnije. A tak to jde stále dokola – kupujete a vyhazujete…
Nepodceňujte kvalitu půdy
Takže jako správní zahrádkáři jste jistě na konci podzimu česnek vysázeli a nyní s napětím čekáte, jaká bude úroda. Jestli se dočkáte obrovských palic, nebo budou mrňavé jako loni. Záleží na tom, jakou půdu jste pro něj připravili – česnek prosperuje v úrodné, dobře odvodněné půdě, bohaté na humus a živiny. A také jakou odrůdu jste vysázeli. Některé druhy mají palice i stroužky menší a vy pak marně pátráte po tom, kde jste při pěstování udělali chybu. Jestli jste ovšem vysazovali velké stroužky, oprávněně takové očekáváte.
Co pro česnek ještě stihnete udělat
I v tomto, respektive obzvláště v tomto období můžete pro úrodu česneku ještě mnohé učinit. Za prvé byste mohli namulčovat záhon, doporučuje web GardeningKnowHow. Půda nebude vysychat a udrží se v ní přiměřená vláha. A také potlačíte plevele; nebudou mít šanci se rozbujet na úkor česneku. Nyní, během vegetačního období, byste měli česneku dopřát nějaké to hnojivo.
Česnek by se měl správně hnojit až třikrát. Poprvé by to mělo být velmi brzy, jakmile se objeví lístky. Tehdy má být hnojivo na bázi močoviny. Čas na druhé hnojení přichází, když se začínají tvořit palice. To se používá nitrofosfát. Nyní už máme nakročeno do června a právě v tomto měsíci potřebuje česnek nejvíce živin, aby palice pořádně narostly. Hodilo by se tedy použití superfosfátu a dusičnanu vápenatého (pokud jste jím nehnojili v květnu). Řešit to můžete formou zálivky – na 10 litrů vody dejte 2 polévkové lžíce tekutého hnojiva.
Tato přírodní směs zajistí doslova okurkové hody. Většina lidí toto skvělé hnojivo vyhazuje do koše
Jestliže se vám zdá, že česnek neroste tak, jak by měl – třeba soused ho má vyšší – můžete přidat hnojivo na podporu zelené hmoty, tedy listové hnojivo, radí web CPykami. Na česnek je možné použít i kopřivovou jíchu – viz přiložená video nahrávka.
Pro zlepšení kvality půdy (pokud jste během posledních dvou let nezarývali hnůj nebo kompost) a také pro dodání minerálů je vhodný síran hořečnatý. O tom, kdy a jak česnek vysazovat, jsme na BydlímeÚtulně napsali už dříve.
A ještě pár tipů k pěstování česneku
- Česnek ve svém sousedství nesnáší lilek a luštěniny.
- Daří se mu v doprovodu bazalky, měsíčku lékařského a lichořeřišnice.
- Jako předplodiny jsou nejvhodnější okurky, květák, zelí a celer.
- Na stejném místě pěstujte česnek až po čtyřech letech.
Napište komentář