Vše, co potřebujete pro důkladně zorganizovanou domácí prádelnu

Co se týče praní prádla, spokojí se většina s umístěním pračky v kuchyni nebo koupelně. Někdy to bohužel jinak nejde, kvůli úspory místa. Převážně v bytech není toho místa zrovna nazbyt. Pokud patříte však k těm šťastnějším a najde se u vás trochu místa, ať už v bytě nebo rodinném domě, pak přinášíme inspiraci na zbudování domácí prádelny.

Bez ohledu na to, jak velká nebo malá rodina je, prádelna vyžaduje několik klíčových prvků, aby se z ní stal funkční prostor. Prádelnám by se nemělo vyhýbat jako nemoci, měly by to být místa, kde vzkvétá organizace, styl a funkce.

Efektivní plánování prostoru

Prádelna v domě nevyžaduje zase tak mnoho místa. Ať už pracujete s malinkou nebo rozlehlou místností, strategické rozmístění prostoru a zjištění, co v něm funguje, je klíčem k funkční prádelně. Než začnete vybírat regály, spotřebiče nebo úložná řešení, ujistěte se, že pečlivě provedete veškeré měření a přemýšlejte dlouho, kde a co umístíte.

Pečlivě vybrané zařízení

Když kupujete spotřebiče, přemýšlejte o nich jako o součástí návrhové strategie. Nekupujte něco jen proto, že to hezky vypadá, ale ujistěte se, že vámi vybrané spotřebiče budou odpovídat jak rozměry, tak funkcemi, které nabízí. Zvažte, jak budete spotřebiče umisťovat, zda vedle sebe nebo nad sebe. Podle toho pak vyberte i další vybavení, pracovní desku, zásuvky.

Koše na prádlo

Nikdy nepodceňujte moc koše na prádlo. Ten dokáže prádelnu oživit a zkrášlit nečekaným způsobem. Velikost koše na prádlo záleží na počtu osob v rodině. Máte-li dostatek místa, volte koše na tmavé, bílé a barevné prádlo. Někdy je toto trio dohromady, jindy zvlášť. Nezapomeňte ani na koš na vyprané prádlo, které čeká na žehlení.

Dózy

Dózy nevyužijete jen v kuchyni či koupelně. Bezvadně se hodí také do domácí prádelny. Ať už na sypký prášek na praní, sůl do myčky, tablety na praní či do myčky, kolíčky na prádlo a další. Pomohou s přehledností, organizací a ještě vypadají skvěle. K dózám si opatřete hned i popisovací štítky, pokud chcete mít dokonale přehledný a organizovaný prostor.

Police

Bez poliček by to v prádelně nešlo. Na ně uložíte dózy, ale i další věci, jako je třeba žehlička, voda do žehličky, ale i kytku, protože přeci jen by tato místnost neměla připomínat typicky pracovní a úklidový sklad.

Další potřeby

Sušák na prádlo, žehlící prkno, skřínka na prádlo, ramínka na věšení prádla a další potřeby se odvíjejí od vašich dispozičních možností. Je-li prádelna větší, pak lze do této místnosti zakomponovat i žehlící stanici. Jde-li o kousek vyčleněného místa, pak člověk musí použít samozřejmě jen to nejnutnější.

Obrázky: thespruce, realhomes, houzz.com