Výhody a nevýhody ženy v domácnosti! Víte, které to jsou?

Názory na roli ženy v domácnosti (matky v domácnosti) se různě liší s věkem, povahou i ambicemi žen. Pro sebevědomou, cílevědomou, úspěšnou vedoucí určitého projektu může role domácí hospodyňky představovat učiněný očistec.

Jsou však ženy, pro které je být ženou v domácnosti snem, kdy si odpočinou od věčného shonu v práci, přetahování se o pracovní pozici, pomluvy kolegyň atd. Najdou se lidé, kteří práci matky v domácnosti oceňují, ale i tací, kteří si myslí, že je líná a do práce se jí nechce. Proto raději sedí doma, pečuje o dítě, manžela a domácnost.

Pravdou je, že být ženou v domácnosti má své plusy i mínusy a rozhodně se není za co stydět. Taková práce, je-li vykonávána na plný úvazek, vyžaduje rovněž sebedisciplínu, manažerské i finanční schopnosti (pokud k tomu žena i hospodaří s financemi), trpělivost, kreativitu, kuchařské, organizační a další schopnosti + odolnost vůči stereotypu a stresu.

Výhody

  • Kontakt s dětmi

Nejdůležitější úlohou z pohledu matky je možnost věnovat se v plném rozsahu svým dětem. Nedostatek kontaktu dětí a rodičů může vést až k vážným problémům s chováním dítěte v pozdějším věku. Věnovat se dítěti je určitě tedy velký bonus. Navíc je možné dávat dítě do různých kroužků a nevymlouvat se na nedostatek času.

  • Víc času pro sebe

Žena v domácnosti vůbec nemusí usnout na vavřínech. Může se naučit vytvořit si časový harmonogram a zorganizovat den tak, aby si našla také chvíli pro sebe. A nejen na nutný odpočinek, ale třeba i studium. Dnes je možné učit se z pohodlí domova jazyky či absolvovat jakýkoliv kurz, který časem umožní takové ženě pracovat z domova.

  • Rodina pohromadě

Hlavním tvůrcem rodinného krbu je žena. To, jak drží rodinu pohromadě, se odrazí na životě ostatních. Když je žena utahaná z práce, nemá čas na domácí povinnosti ani na stmelování rodiny vymýšlením společných aktivit.

Nevýhody

  • Práce nad hlavu

Idylka v podobě nohou na stole a kafe, klábosení s kamarádkami a sledování seriálů se nekoná. Leda byste byla manželkou milionáře, který vám dá k ruce uklízečku, kuchařku, nákupčí apod. Počítejte s tím, že jde o práci na plný úvazek a rozhodně po 8 hodinách nekončí. Především máte-li více než jedno dítě.

  • Sociální izolace

Počítejte s tím, že budete spoustu času trávit sama a můžete pocítit i deficit kontaktu s kolegyněmi a kamarádkami. Skutečně to není práce pro každou ženu. Navíc, i když si něco naplánujete, nemusí to do puntíku vyjít, protože dítě může onemocnět a namísto nákupu a čistírny, budete muset nejdříve k lékaři. Tady je nutná i odolnost vůči stresu a naučit se mít záložní plány.

  • Nenápadný přechod na služku

Pozor – tohle se vám může vymstít. Lidé začnou často určité výhody časem brát za samozřejmost a rodinní příslušníci jakbysmet. I nadále dbejte, aby děti měly své povinnosti a pomáhaly vám s úklidem. Manžel, aby si odnášel po sobě nádobí do myčky, umýval po sobě vanu apod. Být ženou v domácnosti neznamená být služkou.

Obrázek: pixabay