Vypěstujte bohatou úrodu vlastních zdravých brambor bez drahých chemických přípravků

Fotografie: Depositphotos

Pěstování vlastních brambor má mnoho výhod. Jednou z hlavních předností je kontrola nad tím, co jíte. Brambory je však vhodné přihnojovat.

Když si pěstujete brambory sami, můžete se vyhnout použití chemických postřiků a hnojiv, jež se běžně používají v komerčním zemědělství. To znamená, že vaše domácí brambory mohou být zdravější a bez zbytků pesticidů. Navíc vlastní brambory často chutnají lépe, protože jsou čerstvější a můžete je sklízet přímo v okamžiku, kdy je budete chtít v kuchyni použít.

Vlastní brambory jsou levnější

Pěstování vlastních brambor vám také poskytuje určitou míru soběstačnosti a větší sepětí s přírodou. Kromě toho je pěstování brambor zcela určitě ekonomicky výhodné, neboť brambory v obchodě jsou hodně drahé a jejich kvalita těmto cenám neodpovídá. Zkušenost je taková, že i když některé brambory vypadají na povrchu dobře, uvnitř jsou černé a zpravidla jich víc než polovinu vyhodíte. Což by se vám při správných pěstebních postupech u vlastní produkce stát nemělo.

A jestli nemáte zahradu, tak alespoň ty první rané a chutné brambory si můžete vypěstovat třeba v pytli či kbelíku na balkoně, doporučuje web VazhnoZnat. Pěstování brambor vám tedy přinese zdravější a chutnější produkt, finanční úsporu, práci na čerstvém vzduchu, a ještě se zemědělsky vzděláte.

Bohatou sklizeň okurek zajistí toto domácí hnojivo, o kterém drtivá většina pěstitelů netuší

Pro kvalitní brambory a bohatou úrodu hnojte

Už na podzim byste měli dobře prohnojit půdu, do níž míníte brambory vysazovat. Použijte chlévskou mrvu nebo dobře rozleželý kompost. Máte-li těžkou půdu, trochu ji odlehčete pískem. Nezapomeňte, že polovinou úspěchu je také kvalitní sadba. Zajistěte si ji u renomovaných prodejců. Nemalý vliv má i lokalita, kde brambory pěstujete. A podle toho zvolte i období, kdy je vysadíte. V nižších polohách můžete začít již v půlce dubna, v podhůří spíš až o měsíc později, aby byla zem trochu vyhřátá.

Hnojit byste měli přírodní cestou, doporučuje web iReceptář. Zvolte třeba drůbeží trus, který je vhodné vložit do řádků před nakopčením. Hnojivo se tak se zálivkou snadno dostane ke kořenům, a přitom nebude se sadbou ani nově vytvářeným kořenovým systémem v přímém kontaktu. Kdo bude chtít, může z tohoto trusu vyrobit zálivku, a tu používat v průběhu vegetačního období. A jak drůbeží hnojůvku vyrobit? Do pěti litrů vody přidejte 300 gramů trusu. Pak je důležité nechat přípravek nejméně tři dny pořádně uležet.

Vypěstujte si zdravé a chutné brambory k uskladnění
Fotografie: Blonder 1984 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Jestliže máte popel ze dřeva, přidejte ho do jíchy asi 100 gramů. Nakonec rozřeďte dalšími pěti litry vody a můžete začít přilévat do brambořiště. Na brambory je též vhodná kopřivová jícha – o tom, jak ji připravit, jsme na BydlímeÚtulně rovněž napsali. A přidat do ní můžete i trošičku jódu.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*