Droždí jako revoluční hnojení za pár korun. Rostliny po něm rostou a plodí rekordní rychlostí

Fotografie: Hellahulla / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Hnojivo z droždí vás vyjde na pár korun, a přitom svým kulturním plodinám dodáte notnou dávku živin, minerálů a vitamínů. Připravíte ho jednoduše.

Každý zahrádkář by byl rád, kdyby jeho úroda byla bohatá a plná zdravých plodů. Proto musí svým rostlinám dodávat pravidelnou dávku výživy, provádět zálivku, chránit je před škůdci. Aby tedy vaše rostliny měly dostatek živin, je zapotřebí, abyste je správně přihnojovali. Trh nabízí velký výběr hnojiv určených speciálně pro ten který druh rostlin. Avšak hnojiva jsou poměrně drahá, a tak těžko říci, zda se jejich nákup a používání vůbec vyplatí. Aby vás pak jedno rajče nevyšlo na třicet korun.

Hnojivo za pár kaček

Je tu však hnojivo, které můžete používat jak pro zeleninu – zejména rajčata, okurky, lilky, dýně a cukety, tak třeba i pro drobné ovoce, kupříkladu maliny. A tímto hnojivem je nálev z obyčejného potravinářského droždí, uvádí web DomekIOgrodek. To totiž nemusíte používat jen v kuchyni. Je vhodné i pro osoby s nedostatkem některých vitamínů a stopových prvků, a navíc ho můžete využít právě na zahradě. Je plné vitamínů B, C a D, obsahuje stopové prvky jako železo, selen, fosfor, zinek a také aminokyseliny, zmiňuje web Healthline.

Velké a zdravé plody díky hnojivu z droždí
Fotografie: Freepik

Kromě toho má droždí, respektive kvasinky, schopnost fungovat jako přírodní fungicid, informují na webu MyGardenMyRefuge. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás také napsali, jak pro rostliny vyrobit hnojivo ze zápalek.

Jak hnojivo z droždí vyrobit

Jako hnojivo však droždí nepůsobí přímo. Při zalévání rostlin nálevem z droždí kvasinky přimějí půdní mikroorganismy k rychlému rozkladu, a tím je rostlinám zaručena výživa. Hnojivo z droždí podporuje růst a vývoj sazenic a následně i plodů. Podobný vliv má i na tvorbu kořenového systému. Roztok z droždí můžete přilévat rovnou do půdy, anebo ho můžete přidávat do zálivky. Přihnojovat je možné každých 14 dní až tři týdny. Z droždí můžete vyrobit tři druhy hnojiva: fermentované, nefermentované a hnojivo ze sušeného droždí.

Bohatou úrodu okurek zajistí pěstování v pytlích. I při dřívější výsadbě budou chráněny před mrazy

  • Fermentované hnojivo: Potřebovat budete 100 g čerstvého droždí, 200 ml cukru a 5 litrů teplé vody. Droždí rozdrobte a smíchejte s cukrem. Dejte do nádoby a doplňte vodou. Nechte týden kvasit. Roztok nařeďte s vodou v poměru 1 : 10 a použijte k přihnojování rostlin.
  • Nefermentované hnojivo: Připravte si 40 g čerstvého droždí a 5 litrů vlažné vody. Nejdříve rozdrobené droždí smíchejte s trochou vody, aby vznikla hladká hmota, a pak ji doplňte zbylou vodou. Nechte hodinu odpočívat. Ihned poté můžete zalévat své rostliny.
  • Hnojivo ze sušeného droždí: V 10 litrech vlažné vody rozmíchejte balíček sušeného droždí a přidejte dvě polévkové lžíce cukru. Vzniklou tekutinu nechte hodinu odležet a pak ji můžete rovnou použít k hnojení.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*