Tento výborný trik s pomerančovou kůrou nezná většina lidí. Toto využití vám ušetří spoustu peněz

Fotografie: Veganbaking.net / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Kůru z pomeranče nevyhazujte. Můžete ji v domácnosti ještě použít, a to hned několika zajímavými způsoby, přičemž využijete zejména její vůni.

Uvědomujete si tu vůni, která vás obklopí, když oloupete pomeranč? Tohle nasládlé citrusové aroma je zdarma a může povzbudit vaše smysly, anebo naopak mysl zklidnit. Proto kůru z pomeranče rozhodně nevyhazujte. Lze ji využít druhotným způsobem. Když ji trochu pomačkáte a vložíte do skleničky, nemusíte si v koupelně zapalovat vonné svíčky. Kůra vám relaxační a zklidňující atmosféru po čas koupele vytvoří sama.

K čemu se dá využít pomerančová kůra

  • Pomerančová kůra může posloužit jako přírodní osvěžovač vzduchu. Stačí ji povařit ve vodě se zimním či perníkovým kořením (badyán, hřebíček, skořice). Přitom vám provoní celou domácnost příjemným aromatem.
  • Z kůry různých druhů citrusových plodů můžete vyrobit účinné domácí potpourri, radí web OrganicAuthority, a zároveň přináší ještě řadu jiných tipů na využití pomerančové kůry. Kůru nakrájejte na proužky a sušte je 10 minut v troubě při teplotě 200 °C. Po zchladnutí jimi naplňte malé sáčky a vložte do skříně nebo skladujte v koupelně.
  • A jak vyrobit vonnou svíčku z pomerančové kůry? O tom se dovíte podrobnosti v přiloženém videopříspěvku.

  • Kůra z pomeranče také funguje jako repelent proti hmyzu, což je užitečné během letních měsíců. Na BydlímeÚtulně jsme psali o repelentních účincích překrojeného citronu se zapíchaným hřebíčkem (kořením). Obdobnou službu provede i oloupaná pomerančová kůra s hřebíčkem, kterou uložíte na okenní parapet. Zejména komáři, ale i jiný hmyz by se měl držet dál od vašeho interiéru.

Obyčejný ocet účinně předčí drahou aviváž. Drtivá většina Čechů neví o tomto geniálním využití

A ještě pár dalších tipů

  • Pomerančová kůra je vhodná také k provonění ledničky. Vyjměte dužinu a kůru naplňte solí. Ta pohltí pachy a kůra lehce zavoní.
  • Někdo z pomerančové kůry vykrajuje různé ozdobné tvary, suší je a na Vánoce zdobí stromeček v staročeském selském stylu. Jinými slovy: využívá se jako dekorace.
  • Kdo chce pečovat o svou pleť přírodní cestou, tomu může jemně pokrájená pomerančová kůra posloužit jako součást domácího peelingu. Pomůže odstranit odumřelé kožní buňky, uvádí web EleganzaPlus. Stejně tak ji můžete využít jako součást přírodní pleťové masky. Pozor by si však měli dávat alergici.

A vzpomínáte si ještě na kandované ovoce? Kandovaná pomerančová kůra je lahůdka, kterou můžete přidávat do biskupského chlebíčku, bábovek a všude, kam třeba přidáváte rozinky. Pekařským výrobkům tak dodáte nevšední lahodnou chuť. A vy si kandovanou kůru (ale i citronovou či drobné kandované ovoce) můžete snadno vyrobit doma tak, že ji povaříte a naložíte do vysoce koncentrovaného cukerného roztoku.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*